Nie ufają już tak politykom. Obywatele Ukrainy zawiedli się na swoich przywódcach
Prezydent, rząd i Rada Najwyższa Ukrainy tracą zaufanie narodu. Społeczeństwo jest rozczarowane i zmęczone trudną sytuacją w kraju. Sondaże Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii pokazują niepokojące dane. Tak źle jeszcze nie było.
01.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:18
Dane uzyskane w sondażu kijowskiego instytutu, zebrane w połowie października, zostały porównane z wynikami sondażu przeprowadzonego 3 miesiące po rosyjskiej inwazji. Okazuje się, że w maju 2022 roku, w obliczu zagrożeń, jakie każdego dnia niosła agresja sąsiedniego państwa, społeczeństwo ukraińskie było pełne wiary w polityczne autorytety.
Teraz, po wielu wycieńczających miesiącach wojny, obywatele tracą zaufanie do rządzących. Jak podaje Interia, najszybciej spadało poparcie dla rządu Denysa Szmyhala. Zaufanie do premiera i ministrów zmniejszyło się z 74 procent do 39, co znaczy, że nastąpił spadek o 35 punktów procentowych.
Sondaż jest też mało korzystny dla Rady Najwyższej Ukrainy. Zaufanie do parlamentu wyrażało 1,5 roku temu 58 procent obywateli. Obecnie jest to zaledwie 21 procent, co oznacza spadek aż o 37 punktów procentowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najżyczliwiej Ukraińcy traktują swojego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego. Tuż po wybuchu wojny ufała mu ogromna część społeczeństwa - 91 proc., co jest wynikiem rekordowym na światową skalę. Po 18 miesiącach wynik wciąż nie jest dramatyczny. Dobre zdanie o prezydencie ma 76 procent obywateli.
Nie ufają już tak politykom. Obywatele Ukrainy zawiedli się na swoich przywódcach
"Poziom zaufania do instytucji pokazuje, że obecnie krytyka obywateli skupia się przede wszystkim na rządzie i Radzie Najwyższej, w mniejszym stopniu na prezydencie" - komentuje wyniki sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii dyrektor instytutu Anton Gruszetski.
Ankieterzy pytali nie tylko o zdanie w sprawie zaufania do polityków. Zbadano również poparcie dla instytucji. Ta część badań przemawia na korzyść obrońców kraju. Społeczeństwo wciąż ufa Siłom Zbrojnym Ukrainy. Od maja 2022 roku wynik wojska spadł zaledwie o 2 proc., z 96 do 94 procent.
Eksperci komentują, że Ukraińcy bardziej wierzą w armię niż w przywódców. Społeczeństwo uważa, że żołnierze radziliby sobie na froncie jeszcze lepiej, gdyby mieli większe wsparcie ze strony polityków, którzy nieefektywnie dysponują lokalnymi budżetami i zbyt często dają się złapać na korupcji i defraudowaniu środków.