Trwa ładowanie...

Nie tylko Polacy przelewali krew za Warszawę. Obcokrajowcy w Powstaniu Warszawskim

Podczas Powstania Warszawskiego do walki zbrojnej przeciwko niemieckiemu okupantowi dołączyło do Polaków kilkuset obcokrajowców. Byli to przedstawiciele ponad 20 narodowości. Jedynymi, którzy mogli posługiwać się innymi barwami narodowymi niż polskie, byli Słowacy z 535. plutonu AK.

Nie tylko Polacy przelewali krew za Warszawę. Obcokrajowcy w Powstaniu WarszawskimŹródło: East News
d44enfl
d44enfl

535. pluton „Słowaków”

Jedną z najliczniejszych grup obcokrajowców biorących udział w Powstaniu Warszawskim byli Słowacy, w większości pracownicy gazowni na Czerniakowie. W porozumieniu z Armią Krajową, utworzyli 535. pluton „Słowaków”. Działał on na prawach kompanii kadrowej AK, a w czasie powstania walczył w ramach 1. kompanii batalionu „Tur” Zgrupowania „Kryska”. Dowódcą plutonu był podporucznik Mirosław Iringha „Stanko”.

Latem 1944 roku liczył ok. 60 żołnierzy. Poza Słowakami znajdowali się w nim Polacy, Węgrzy, Gruzini, Ukrainiec i Czech. Do głównego zadania kompanii należało zdobycie Belwederu i pałacyku marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Klonowej. 535. pluton "Słowaków" to jedyny oddział obcokrajowców, który mógł posługiwać się innymi barwami narodowymi niż polskie. Opaski, noszone przez powstańców na prawym ramieniu, były w barwach biało-niebiesko-czerwonych wraz z narodowym godłem Słowacji i numerem plutonu.

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

W pierwszych dniach powstania żołnierze AK wyzwolili żydowski obóz przy ul. Gęsiej. Większość, spośród 348 więźniów „Gęsiówki”, dołączyła do powstańców. Wśród nich byli obywatele Holandii, Grecji, Węgier i Niemiec. Uczestniczyli w pracach fortyfikacyjnych i pomocniczych, m.in. gasili pożary oraz transportowali rannych oraz broń. W walkach udział wzięli także członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, którym udało się przeżyć powstanie w getcie warszawskim, uciekinierzy z obozu zagłady w Treblince oraz Żydzi ukrywający się na terenie miasta. Według niektórych źródeł w powstaniu warszawskim udział wzięło ok. 1000 Żydów.

Pozostali obcokrajowcy

Przez cały okres powstania warszawskiego do walczących Polaków przyłączyło się kilkuset obcokrajowców z ponad 20 krajów w liczbie ok. 200-300 osób (Węgrzy, Słowacy, Czesi, Gruzini, Grecy, Włosi, Holendrzy, Belgowie, Francuzi, Brytyjczycy, Ormianie i Rosjanie). Ponadto pod polskim dowództwem walczył Azer, Ukrainiec, Australijczyk i Nigeryjczyk. Niektórzy z nich mieszkali w Warszawie jeszcze przed wojną. W szeregach powstańczych znaleźli się również dezerterzy niemieccy oraz uciekinierzy z obozów jenieckich i robót przymusowych.

d44enfl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44enfl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj