Nie tylko matematyka - dzisiaj egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej
Nie tylko z matematyką mierzą się dzisiaj maturzyści. O godzinie 14:00 rozpocznie się drugi egzamin - z języka łacińskiego i kultury antycznej. Na poziomie podstawowym zdaje go 83 uczniów, a na rozszerzonym - 86.
Dla wielu maturzystów egzamin z matematyki jest największym koszmarem. Uczniowie będą dziś rozwiązywać zadania poziomie podstawowym. Do tego egzaminu podejdzie 334 tysiące abiturientów. Do jego zaliczenia wystarczy jednak jedynie 30 procent punktów, a na sali egzaminacyjnej dostępne są tablice ze wzorami matematycznymi. Każdy może mieć też do dyspozycji kalkulator z najprostszymi funkcjami matematycznymi. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieć 170 minut.
169 osób o godzinie 14.00 będzie zdawało egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Egzamin może być zdawany tylko jako przedmiot dodatkowy. Można go zdawać na poziomie podstawowym, albo na poziomie rozszerzonym.
Ten pierwszy trwa 120 minut i polega na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego, testu sprawdzającego rozumienie czytanego oryginalnego tekstu łacińskiego oraz testu sprawdzającego znajomość kultury antycznej.
Egzamin rozszerzony trwa 180 minut i polega na rozwiązaniu testu leksykalno-gramatycznego, sporządzeniu przekładu oryginalnego tekstu łacińskiego na język polski oraz napisaniu w języku polskim tekstu własnego z wykorzystaniem dołączonych do tematu tekstów kultury.
W czasie trwania egzaminu zdający może korzystać ze słownika łacińsko-polskiego oraz atlasu historycznego.
W środę zaplanowano egzamin z języka nowożytnego. Najwięcej maturzystów, bo 87 procent wybrało język angielski. Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści mogą też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Najpopularniejsza w tym roku była geografia, a dalej biologia i wiedza o społeczeństwie.
Oprócz egzaminów pisemnych, uczniowie muszą też zaliczyć egzaminy ustne. Dotyczy to języka polskiego, a także języka obcego nowożytnego.
Wyniki egzaminów maturalnych będą znane 27 czerwca. Aby zdać wystarczy zdobyć 30 procent punktów. Wyniki egzaminów będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia. W tym roku do egzaminu maturalnego przystąpiło prawie 334 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych.