Trwa ładowanie...

Nie tylko koronawirus. Naukowcy alarmują: kolejny groźny wirus

Nie tylko koronawirus rozprzestrzenia się po świecie. Naukowcy przestrzegają także przed nowym szczepem wirusa ptasiej grypy H5N8, który również może doprowadzić do pandemii. Odnotowano go w 46 krajach na całym świecie.

Share
Laboratorium (zdjęcie ilustracyjne)
Laboratorium (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Pixabay
dpj0g99

W 2010 roku w Chinach po raz pierwszy wykryto u kaczki nowy szczep wirusa ptasiej grypy H5N8. Następnie ogniska odnotowano w Korei Południowej oraz Japonii.

Wirus H5N8 dotarł do 46 krajów

W latach 2014-2016 wirus dotarł już do USA, Mongolii, Rosji, Indii, a także do niektórych krajów w Europie. Do 2020 roku ogniska potwierdzono już w 46 krajach na całym świecie - przekazał serwis radiozet.pl, powołując się na zagraniczne media.

H5N8. Naukowcy przestrzegają

Na łamach "Science" chińscy naukowcy Weifeng Shi z Chińskiego Pierwszego Uniwersytetu Medycznego w Shandong oraz George F. Gao z Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom przestrzegają przed wirusem H5N8.

dpj0g99

Specjaliści przekazali, że H5N8 rozprzestrzenia się bardzo szybko. Co więcej, w grudniu 2020 roku zdiagnozowano go u 7 pracowników z fermy drobiu w Rosji.

Przypomnijmy, że wcześniej wspomniani eksperci byli także jednymi z pierwszych naukowców, którzy w 2020 roku opisali koronawirusa.

Według badaczy nie jest jeszcze za późno, aby podjąć działania, które mają na celu zapobiec pandemii wirusa H5N8. Według nich powinno się m.in. szczególnie nadzorować fermy oraz żywe targowiska i wdrażać standardowe środki kontroli zakażeń.

Te działania mogą pomóc w spowolnieniu rozprzestrzeniania się kolejnego wirusa. W tym czasie naukowcy mogą opracować skuteczne szczepionki.

Zobacz też: Nowy rodzaj koronawirusa z Malezji. Przenosi się z psów na ludzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpj0g99

Podziel się opinią

Share
dpj0g99
dpj0g99
Więcej tematów