Nie tylko art déco

Od 17 maja do 2 września 2007 Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje w Gmachu Głównym wystawę "Nie tylko art déco". Atrakcją pierwszej odsłony wystawy była nieprezentowana dotąd w Polsce, unikalna kolekcja polskiego plakatu okresu międzywojnia, będąca obecnie własnością Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie, a pochodząca ze zbiorów lwowskiego Muzeum Przemysłowo-Technicznego.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nie-tylko-art-d-co-6038700392670337g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nie-tylko-art-d-co-6038700392670337g )
Nie tylko art déco

Eksponatom sprowadzonym ze Lwowa towarzyszą liczne obiekty pochodzące z zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych. Są to plakaty (głównie z lat 20. związane z wojną polsko-bolszewicką i odbudową kraju po odzyskaniu niepodległości, grafika użytkowa (ulotki Towarzystwa Szkół Ludowych), projekty autorstwa takich artystów, jak: Janina Dłuska, Witold Chomicz, Zofia Stryjeńska, a także kostiumy, akcesoria strojów, meble, ceramika i szkło artystyczne (m.in. z huty "Niemen" i "Hortensja") oraz falerystyka (liczne odznaczenia i odznaki wojskowe, stylizowane orzełki z początku lat 20.).

W sumie pokazano przeszło 600 obiektów z lat 20. i 30. reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki stosowanej z lat 1914–1939. Wystawie towarzyszą wydawnictwa: album Polski plakat art déco. Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie (wyd. przez Muzeum Zamoyskich w Kozłówce) oraz katalog poświęcony kolekcji z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz zabytkom wypożyczonym od osób prywatnych i innych instytucji.

W dniach 9-11 lipca obiekty z Muzeum we Lwowie, ze względów konserwatorskich, zostaną zastąpione przez plakaty ze zbiorów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie. Od tej pory prezentowane będą także rysunki architektoniczne Adolfa Szyszko-Bohusza i Józefa Gałęzowskiego.

Kolekcja plakatów przechowywana w Gabinecie Plakatów Biblioteki Głównej Akademii Sztuk Pięknych Krakowie jest najstarszym i największym tego typu zbiorem w kraju należącym do uczelni artystycznej. Za początek kolekcji, a zarazem jej fundament, należy uznać zbiór plakatów należący niegdyś do Muzeum Techniczno-Przemysłowego w Krakowie, założonego przez dra Adriana Baranieckiego w roku 1868. Jego drugi dyrektor, Jan Kacper Wdowiszewski, jako jeden z pierwszych umiał dostrzec znaczenie tej formy komunikacji wizualnej i zdołał wypromować plakat jako ważną, samodzielną dziedzinę sztuki użytkowej. Następcy Wdowiszewskiego w sposób systematyczny powiększali kolekcję. Znajdują się w niej prace wszystkich czołowych twórców plakatu polskiego.

W stale rozbudowywanej, liczącej obecnie ponad 10 tysięcy plakatów kolekcji, znajduje się ponad 300 obiektów z lat 1914-1939. Sporo z nich związanych jest z działalnością takich krakowskich instytucji jak nieistniejące dzisiaj Muzeum Techniczno-Przemysłowe czy Towarzystwo Miłośników Książki w Krakowie.

Krystyna Szczur
Gabinet Plakatów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie

Kurator: Magdalena Czubińska
Opracowanie plastyczne wystawy: Ewa Morzyniec

Organizatorem wystawy plakatów art déco w Polsce, wypożyczonych z Muzeum Etnografii w Rzemiosła Artystycznego we Lwowie, jest Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków

Sponsorzy: Nordea Bank Polska, Grupa Hotelowa ORBIS Partner: Galeria Kazimierz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)