PolskaNie starczyło na zasiłki dla samotnych rodziców

Nie starczyło na zasiłki dla samotnych rodziców


Na zasiłki dla dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców trzeba będzie wypłacić z budżetu o kilkadziesiąt milionów więcej niż szacowano - ocenia resort polityki społecznej. Według wcześniejszych wyliczeń miało wystarczyć na ten cel 130 milionów złotych. Rzecznik Praw Dziecka szacuje, że potrzeby mogą sięgać nawet 300 milionów. Dokładne dane mają być wyliczone w połowie lipca.

Nie starczyło dla wszystkich

We wtorek mija ustawowy termin wypłaty pierwszych zasiłków po zlikwidowaniu Funduszu Alimentacyjnego i wprowadzeniu od 1 maja nowego systemu świadczeń rodzinnych. W większości gmin pieniądze już zostały wypłacone za maj i za czerwiec, jednak okazało się że nie we wszystkich gminach wystarczyło funduszy, ponieważ zgłoszono więcej wniosków niż się spodziewano.

Około 100 osób - głównie kobiet - siłą wdarło się do pomieszczeń referatu świadczeń rodzinnych w Elblągu. Zdeterminowane kobiety domagały się natychmiastowej wypłaty zasiłków rodzinnych. Interweniowała policja i straż miejska. Tam około półtora tysiąca osób nie dostało pieniędzy ani nawet decyzji o przyznaniu zasiłków.

Podobnie jest w Lublinie. Kilkaset osób uprawnionych do pobierania zasiłków rodzinnych zablokowało budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Urzędnicy tłumaczą, że nie zdołali uporać się z nawałem wniosków.

Więcej przyznanych świadczeń

Wiceminister resortu polityki społecznej Cezary Miżejewski przyznał, że - według wstępnych danych z województw - przyznano więcej świadczeń niż to było wyliczone na podstawie wcześniejszych szacunków.

Cezary Miżejewski zapewnił, że do tych gmin, gdzie zabraknie pieniędzy na wypłaty dodatku na samotnie wychowywane dzieci, trafią pieniądze przeznaczone na wypłaty w kolejnych miesiącach. W tym czasie, rząd ma poszukać systemowego rozwiązania tego problemu.

Dostana wszyscy, którym przysługuje

Wiceminister Miżejewski zapewnił, że wszyscy otrzymają świadczenia, które im przysługują. Podkreślił jednak, że nie ma pieniędzy na projekty zmierzające do przywrócenia 80% świadczeń dotąd finansowanych z Funduszu Alimentacyjnego. Według szacunków kosztowałoby to budżet co najmniej 160 milionów złotych. Upadł pomysł, aby ten projekt sfinansować zabierając ponad trzem milionom dzieci tak zwaną wyprawkę szkolną. Ma ona być wypłacona jednorazowo przed 1 września.

Według nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych, dzieci rodziców samotnych otrzymają dodatki w wysokości 170 złotych lub 250 złotych na dziecko niepełnosprawne. Świadczenia przysługują również wdowom i wdowcom samotnie wychowującym dzieci. Warunkiem jest wysokość dochodu: nie może on przekraczać 504 złotych na osobę lub 583, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)