Nie możesz pracować i się uczyć? Może masz wirusa
Zespół przewlekłego zmęczenia może być wywoływany przez retrowirusa XMRV - informuje "Science". Aż 17 milionów osób na świecie cierpi na to schorzenie.
09.10.2009 | aktual.: 09.10.2009 17:39
Zespół przewlekłego zmęczenia, występujący u około 17 milionów ludzi na całym świecie, objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, bólami głowy, zaburzeniami snu i świadomości, niższą odpornością na infekcje oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia chodzenie do pracy czy szkoły. Pacjenci mają też zaburzenia ciśnienia krwi (wyraźny spadek ciśnienia) przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji stojącej lub gwałtownych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą - tzw. hipotonia ortostatyczna. Towarzyszą temu problemy z sercem oraz bóle i zawroty głowy
Laicy najczęściej nie wierzą w istnienie takiego schorzenia i uważają je za zwykłe lenistwo. Leczenie jest często nieskuteczne - trudno leczyć coś, czego nie rozumiemy.
Badania przeprowadzili naukowcy z Whittemore Peterson Institute w Newadzie. Wirusa XMRV wykryto u 67% pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia, podczas gdy w całej populacji tylko u niecałych 4%. Wirusowi XMRV przypisuje się pewną role w powstawaniu raka prostaty, wiadomo także, ze może zwiększać przepuszczalność naczyń krwionośnych, a w organizmie myszy - powodować degenerację nerwów. Inne znane retrowirusy powodują między innymi schorzenia neurologiczne, nowotwory i zaburzenia immunologiczne.
Eksperci zastrzegają, że wyniki badań nie przesądzają o istnieniu związku pomiędzy XMRV a zespołem przewlekłego zmęczenia. Wcześniej podejrzewano, że przyczyną dolegliwości może być wirus opryszczki, enterowirus lub wirus Epsteina-Barr.