Trwa ładowanie...
d2utgts

Nie ma wesela, nie ma ślubu. Przez koronawirusa w Polsce coraz mniej nowych małżeństw

Pary nie chcą brać ślubu, jeśli nie mogą zorganizować wesela. Przez pandemię koronawirusa w Polsce zawieranych jest coraz mniej małżeństw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie ma wesela, nie ma ślubu
Nie ma wesela, nie ma ślubu (Pixabay)
d2utgts

Niespodziewany skutek koronawirusa. Coraz mniej ślubów

Koronawirus w wielu przypadkach wpłynął na decyzje narzeczonych. Jeśli nie mogą oni zorganizować wesela, jakie sobie wymarzyli, w ogóle rezygnują ze ślubu i nadal żyją w związkach nieformalnych.

Z danych GUS na temat liczby małżeństw zawartych od stycznia do czerwca 2020 roku wynika, że Polacy coraz rzadziej decydują się na ślub. W kwietniu i maju liczba zawieranych małżeństw była ponad 70 proc. niższa niż rok temu.

d2utgts

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dokładnie przeanalizował prof. Piotr Szukalski, kierownik Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej na Uniwersytecie Łódzkim. Doszedł on do jednoznacznych wniosków. Główną przyczyną tego, że narzeczeni odkładają decyzję o ślubie, jest pandemia koronawirusa.

Koronawirus. Nie chcą ślubu, gdy nie można zorganizować wesela

W marcu, gdy w związku z pandemią koronawirusa w Polsce wprowadzono lockdown, zamknięte zostały urzędy i restauracje, wprowadzono limity wiernych w kościołach, liczba nowych małżeństw gwałtownie spadła. Dane wskazują, że zawarto ich o jedną piątą mniej niż w marcu 2019. Z kolei w kwietniu było tylko 3,5 tys. ślubów, podczas gdy w analogicznym okresie w zeszłym roku – aż 9 tys. Sytuacja w maju była jeszcze mniej optymistyczna – tylko 4 tys. ślubów (w maju 2019 było ich aż 15,7 tys.!).

Nieco lepiej było już w czerwcu, gdy nastąpiło stopniowe luzowanie obostrzeń dotyczących branży weselnej. Zawarto wtedy 15 tys. małżeństw, ale do podobnych wyników jak w zeszłym roku i tak daleko – w czerwcu 2019 w Polsce było 26,5 tys. ślubów.

d2utgts

Jak zauważa prof. Piotr Szukalski, narzeczeni decydowali się głównie na śluby cywilne. W ich przypadku rzadziej organizuje się bowiem duże i huczne wesela, a częściej skromne przyjęcia na kilka-kilkanaście osób.

Trwająca pandemia koronawirusa może doprowadzić do sytuacji, że niektóre pary w ogóle zrezygnują z zawierania ślubu w przyszłości. "Z uwagi na dużą częstość przedmałżeńskiej kohabitacji jej wydłużone trwanie może w przypadku pojedynczych osób wytworzyć wątpliwości odnośnie sensowności legalizowania związku" – pisze prof. Piotr Szukalski w swoim opracowaniu.

To z kolei może mieć wpływ na spadek liczby urodzeń. Z obserwacji wynika bowiem, że pary najczęściej decydują się na dziecko dopiero w momencie, gdy wezmą ślub.

Szukasz ofert noclegowych na wyjazd we dwójkę? Sprawdź stronę Booking kod rabatowy i nie przepłacaj!

d2utgts

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Najnowszy sondaż. Marcin Kierwiński o wewnętrznych badaniach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2utgts

Podziel się opinią

Share
d2utgts
d2utgts
Więcej tematów