Trwa ładowanie...
d4abnlc

Nie ma podstaw do wetowania ustawy o NFZ

Nie można na razie sformułować zarzutu niekonstytucyjności ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - uważa szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz.

Share
d4abnlc

"Jeśli prezydent miałby odmówić podpisania tej ustawy, musiałby znaleźć zarzut niezgodności z konstytucją, a na razie takiego zarzutu postawić nie można" - powiedziała Szymanek-Deresz w piątek w Radiu Zet.

Szymanek-Deresz powiedziała, że ta ustawa daje szansę na ujednolicenie zawierania umów na świadczenia zdrowotne - "czyli na wprowadzenie pewnego ładu" oraz wychodzi na przeciw wymaganiom konstytucji, w myśl której władze publiczne mają zapewnić równy dostęp obywateli do opieki medycznej.

Według Szymanek-Deresz, ustawa ma też pewne wady, ale nie wyjaśniła, jakie. Zaznaczyła, że Kancelaria Prezydenta dokonuje obecnie analiz tej ustawy i - jak określiła - do 7 lutego nie znalazła podstaw do postawienia zarzutu niekonstytucyjności.

Prezydent ma podpisać ustawę do 17 lutego. Ustawa likwiduje kasy chorych, a w ich miejsce powołuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O weto dla tej ustawy apelują m.in. Platforma Obywatelska, samorząd lekarski, "Solidarność", Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i samorządowcy. (mk)

d4abnlc

Podziel się opinią

Share
d4abnlc
d4abnlc
Więcej tematów