PolskaNie finansować ołtarza winem

Nie finansować ołtarza winem

Budowa ołtarza bursztynowego w kościele św. Brygidy w Gdańsku, zgodnie z wolą metropolity gdańskiego arcybiskupa Tadeusza
Gocłowskiego, nie będzie finansowana ze środków pochodzących z handlu winem - powiedział pełniący obowiązki administratora parafii ks. Krzysztof Czaja.

Od kilku dni w sklepach w Gdańsku można kupić czerwone wino wytrawne z Australii "Monsignore" (po włosku "prałat") opatrzone etykietą ze zdjęciem b. proboszcza parafii św. Brygidy ks. prałata Henryka Jankowskiego. Na naklejce jest też napis "Cegiełka na budowę ołtarza bursztynowego w bazylice św. Brygidy w Gdańsku".

Ja z tym nie mam nic wspólnego. Prałat nie rozmawiał ze mną na temat wina ani razu. Ten temat dla mnie nie istnieje, tym bardziej, nie przekazywał mi żadnych zysków z jego sprzedaży. Za wino na pewno nie będziemy budowali ołtarza - powiedział ks. Czaja. Dodał, że decyzję o zakazie handlu alkoholem na potrzeby budowy ołtarza bursztynowego w kościele św. Brygidy wydał wcześniej arcybiskup Gocłowski. Przeciwni finansowaniu dzieła ze sprzedaży wina są też gdańscy bursztynnicy.

B. proboszcz bazyliki św. Brygidy ks. Henryk Jankowski zapytany, czy sprzedaż wina "Monsignore" nie łamie stanowiska arcybiskupa, powiedział, że on tym handlem nie zajmuje się. To robi dystrybutor. Ja nie sprzedaję, to nie moja rzecz, ja się podporządkowałem biskupowi - podkreślił.

Właściciel firmy "Komers-International" ze Straszyna k. Gdańska Franciszek Mądry, dystrybuującej wino "Monsignore", powiedział, że na rzecz ołtarza bursztynowego będzie przekazywana część zysku z każdej sprzedanej butelki. Dodał, że pojawiły się zamówienia na wino m.in. z USA.

Ksiądz Jankowski zwrócił się do mnie o pomoc w finansowaniu kosztownej budowy ołtarza. I to jest właśnie próba realizacji tego pomysłu. Nie sądzę, żeby takie wino mogło doprowadzić do czyjegokolwiek pijaństwa - dodał Mądry.

Ołtarz bursztynowy zaprojektowany przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego ma mieć 11 metrów wysokości i 7 m szerokości. Konstrukcja ze srebra i stali ma być pokryta 2,5 tonami bursztynowych płytek. Trzeba będzie na to zużyć ok. 8 ton surowego jantaru. Do tej pory wykonano z bursztynu szatę Matki Boskiej Świata Pracy, która znajdzie się w centrum ołtarza, monstrancję oraz figurę orła.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)