Trwa ładowanie...
d2937vq

"Nie" dla parkingu pod pl. Inwalidów. Kraków przeciw Igrzyskom zbiera podpisy

Apel do władz miasta o rezygnację z budowy podziemnego parkingu pod pl. Inwalidów w Krakowie skierował Kraków Przeciw Igrzyskom. Od wtorku zbierane są podpisy pod listem otwartym przeciwko tej inwestycji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Nie" dla parkingu pod pl. Inwalidów. Kraków przeciw Igrzyskom zbiera podpisy
(Fotolia, Fot: zuchero)
d2937vq

Organizatorzy akcji swój sprzeciw argumentują faktem, iż zgodnie z Raportem z badania zachowań parkingowych w Krakowie, przeprowadzonym na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w czerwcu 2014 roku, w rejonie pl. Inwalidów nie notuje się deficytu miejsc parkingowych.

Z badań obejmujących główne obszary planowanej inwestycji wynika, iż w sektorze ulic Mazowieckiej, Lubelskiej i Cieszyńskiej zajętych jest średnio 56,1 proc. miejsc parkingowych, natomiast wskaźnik maksymalnej zajętości wynosi 63,5 proc. Natomiast w okolicach ulic Nowowiejskiej, Królewskiej i Urzędniczej zajętych jest średnio 54,1 proc. miejsc parkingowych. Z powyższych danych wynika, że średnio na pl. Inwalidów zajmowane jest nieco ponad połowa dostępnych miejsc parkingowych.

Zdaniem organizatorów akcji niepokój budzą także ogromne koszty inwestycji. Koszty budowy podziemnego parkingu z 320 miejscami wyceniane są obecnie na 59,6 mln zł (w 2011 roku koszty szacowano na 40 mln zł dla parkingu z 310 miejscami). Oznacza to, że koszt jednego miejsca wyniesie ponad 186 tys. zł. To prawie dwukrotnie więcej w porównaniu z ceną miejsca parkingowego pod Muzeum Narodowym i ponad 27 razy drożej niż koszt miejsca postojowego na parkingu P&R na Ruczaju.

d2937vq

Kolejnym argumentem przeciwko planowanej budowie jest fakt, iż inwestycja ta stoi w sprzeczności z Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który jednoznacznie postuluje "zaniechanie tworzenia nowych miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania (w tym budowy parkingów podziemnych)".

Zdania mieszkańców okolic centrum są w tej sprawie podzielone. - Fakt, że wysokie koszty inwestycji budzą mój niepokój, ale nie zgadzam się z petycją, ponieważ w centrum nie ma gdzie włożyć szpilki, a co dopiero zaparkować samochód. Proszę mi pokazać te wolne miejsca parkingowe - mówi Aleksandra. - Nie widzę powodu, dla którego parking miałby nie powstać. Parkowanie w Krakowie to nieustanna walka - twierdzi Marcin, który dojeżdża samochodem do pracy w centrum.

Alternatywą dla parkingu podziemnego ma być rozbudowa sieci parkingów Park&Ride. Rozwiązanie to polega na stworzeniu sieci postojów zlokalizowanych blisko centrum, na których kierowcy mogliby zostawiać swoje samochody, a do centrum dojeżdżać komunikacją miejską. Takie rozwiązanie było już wypróbowywane w Krakowie, lecz nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Być może dlatego, że zlokalizowane zostały zbyt blisko centrum i stwarzały okazję do parkowania docelowego.

d2937vq

Podziel się opinią

Share
d2937vq
d2937vq
Więcej tematów