Burza wokół komisji ds. Pegasusa. Sejmowe "nie" dla kandydatów PiS

Prezydium Sejmu zdecydowało o skreśleniu posłów PiS z listy kandydatów na członków komisji śledczej ds. Pegasusa. W efekcie, marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że na bieżącym posiedzeniu Sejmu posłowie nie wybiorą członków tej komisji.

Jan Kanthak i Sebastian Kaleta
Jan Kanthak i Sebastian Kaleta
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
Patryk Michalski

Sejmowa większość sprzeciwiła się kandydaturom Janusza Cieszyńskiego, twierdząc, że jest bohaterem afery respiratorowej.

Sprzeciw dotyczył też Sebastiana Kalety, Jana Kanthaka i Michała Wójcika, bo byli ministrami w resorcie Zbigniewa Ziobry, który to z Funduszu Sprawiedliwości dał pieniądze na zakup Pegasusa.

Decyzja Prezydium Sejmu to konsekwencje protestów wobec zgłoszonym kandydaturom PiS. Mogą składać je posłowie wraz z uzasadnieniem. Protesty ws. kandydatów PiS złożyli Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Bosacki, Witold Zembaczyński z KO i Tomasz Trela z Lewicy. Na razie PiS nie przedstawił nowych kandydatur. Największej partii opozycyjnej w komisji śledczej ds. Pegasusa przypadają cztery miejsca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozbieżność w rządzie. "Nie ma zgody Lewicy"

Nie będzie dzisiaj członków

Sejm decyzję o powołaniu komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa podjął w środę, zakres jej prac obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Odrzucono poprawkę PiS, by rozszerzyć ten okres na lata od 2007 r.

Z wcześniejszych informacji portalu Onet.pl wynika, że szefową komisji zostanie Magdalena Sroka, która weszła do Sejmu z list PSL.

Pojawiają się już także nazwiska pozostałych kandydatów na członków komisji śledczej. Jak wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków w Sejmie, z klubu KO do prac w komisji zgłoszeni zostaną: Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki.

Polska 2050 zgłosi kandydaturę posła Pawła Śliza. Lewica zapowiadała już wcześniej, że do prac w komisji śledczej ds. Pegasusa wydelegowany zostanie poseł Tomasz Trela.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji poinformował w środę w Studiu PAP, że jego ugrupowanie będzie reprezentował poseł Przemysław Wipler.

Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (491)