Burza wokół komisji ds. Pegasusa. Sejmowe "nie" dla kandydatów PiS
Prezydium Sejmu zdecydowało o skreśleniu posłów PiS z listy kandydatów na członków komisji śledczej ds. Pegasusa. W efekcie, marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że na bieżącym posiedzeniu Sejmu posłowie nie wybiorą członków tej komisji.
Sejmowa większość sprzeciwiła się kandydaturom Janusza Cieszyńskiego, twierdząc, że jest bohaterem afery respiratorowej.
Sprzeciw dotyczył też Sebastiana Kalety, Jana Kanthaka i Michała Wójcika, bo byli ministrami w resorcie Zbigniewa Ziobry, który to z Funduszu Sprawiedliwości dał pieniądze na zakup Pegasusa.
Decyzja Prezydium Sejmu to konsekwencje protestów wobec zgłoszonym kandydaturom PiS. Mogą składać je posłowie wraz z uzasadnieniem. Protesty ws. kandydatów PiS złożyli Joanna Kluzik-Rostkowska, Maciej Bosacki, Witold Zembaczyński z KO i Tomasz Trela z Lewicy. Na razie PiS nie przedstawił nowych kandydatur. Największej partii opozycyjnej w komisji śledczej ds. Pegasusa przypadają cztery miejsca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozbieżność w rządzie. "Nie ma zgody Lewicy"
Nie będzie dzisiaj członków
Sejm decyzję o powołaniu komisji śledczej ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa podjął w środę, zakres jej prac obejmie okres od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. Odrzucono poprawkę PiS, by rozszerzyć ten okres na lata od 2007 r.
Z wcześniejszych informacji portalu Onet.pl wynika, że szefową komisji zostanie Magdalena Sroka, która weszła do Sejmu z list PSL.
Pojawiają się już także nazwiska pozostałych kandydatów na członków komisji śledczej. Jak wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków w Sejmie, z klubu KO do prac w komisji zgłoszeni zostaną: Joanna Kluzik-Rostkowska, Witold Zembaczyński i Marcin Bosacki.
Polska 2050 zgłosi kandydaturę posła Pawła Śliza. Lewica zapowiadała już wcześniej, że do prac w komisji śledczej ds. Pegasusa wydelegowany zostanie poseł Tomasz Trela.
Z kolei wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji poinformował w środę w Studiu PAP, że jego ugrupowanie będzie reprezentował poseł Przemysław Wipler.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski