Świat"Nie" dla bezkarności za ciężkie przestępstwa w Libii

"Nie" dla bezkarności za ciężkie przestępstwa w Libii

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch poleciła władzom libijskim pilną nowelizację ustawy, na mocy której nie można wcale karać dawnych rebeliantów, którzy obalili w ubiegłym roku reżim Muammara Kadafiego.

"Nie" dla bezkarności za ciężkie przestępstwa w Libii
Źródło zdjęć: © AFP | Joseph Eid

Tymczasowa "Narodowa Rada Libijska (NRL) powinna natychmiast zmienić nowe prawo chroniące osoby, które popełniły przestępstwa, jeśli celem ich działania było 'zachęcanie czy wspomaganie do rewolucji, która obaliła Kadafiego" - oceniła HRW.

- Takie prawo pozwala ludziom, którzy popełnili ciężkie przestępstwa, na korzystanie z wolności z powodów politycznych - ocenił wiceszef HRW na Afrykę Wschodnią i Północną Joe Stork. Takie prawo "propaguje wybiórczą sprawiedliwość, o której wyeliminowanie Libijczycy tak ciężko walczyli" - zaznaczył.

Ustawa, która wejdzie w życie w sobotę 12 maja, stanowi, że żołnierze, funkcjonariusze sił bezpieczeństwa i cywile nie będą karani za czyny popełnione w celu zapewnienia zwycięstwa rewolucji - pisze agencja AFP.

Ta sama ustawa pozwala z kolei władzom na ograniczenie możliwości przemieszczania się osoby, nałożenie na nią grzywny, czy umieszczenie jej w miejscu zatrzymań na okres do dwóch miesięcy, jeśli stanowi "zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego" z powodu powiązań z dawnym reżimem.

Organizacje praw człowieka ostrzegają, że obecnie w więzieniach i innych ośrodkach zatrzymań, kierowanych przez milicje składające się z dawnych rebeliantów, dochodzi do nadużyć, a nawet tortur.

Dekrety Narodowej Rady Libijskiej

Na początku maja Narodowa Rada Libijska ogłosiła dekret, na mocy którego karane będzie więzieniem gloryfikowanie obalonego Kadafiego i jego reżimu, jak również rozsiewanie fałszywych informacji.

Drugi dekret NRL, który będzie obowiązywał w okresie przejściowym, przewiduje kary pozbawienia wolności dla wszystkich osób, które "próbują dokonywać zamachów na rewolucję (libijską) z 17 lutego lub obrażają religię muzułmańską, bądź władze państwa i jego instytucje".

Kolejny dekret przekazuje pod kontrolę władz sądowych wszelkie dobra nagromadzone przez rodzinę Kadafiego i wielu osobistości jego reżimu. Dekret zawiera listę tych osób i dóbr.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
karaśmierćprzestępstwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)