Nie chcemy płacić za "wyższy standard" w szpitalach
Jedynie 40% Polaków popiera propozycję wprowadzenia dodatkowej opłaty w wysokości od 7 do 10 zł miesięcznie za wyższy standard leczenia w szpitalu - wynika z sondażu Pentora dla "Życia Warszawy".
Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha ocenił, że 40% Polaków deklarujących chęć płacenia dodatkowej opłaty za wyższy standard leczenia, to bardzo dobry wynik. Szczerze mówiąc, spodziewałem się, że wynik takiego sondażu może być gorszy - powiedział Piecha.
Podobnego zdania jest również poseł PiS Tadeusz Cymański, członek Sejmowej Komisji Zdrowia. Opory i dyskusje o dodatkowych ubezpieczeniach są spore, ale dyskusja dopiero się zaczyna - tłumaczy.
Ewa Kopacz, szefowa Sejmowej Komisji Zdrowia (posłanka PO), do ostatnich propozycji Ministerstwa Zdrowia podchodzi z rezerwą. Jej zdaniem, są zbyt mało konkretne. Nie określają bowiem dokładnie, co to właściwie jest "wyższy standard", za który mielibyśmy dodatkowo płacić. Po drugie, do wprowadzenia takich dodatkowych ubezpieczeń nie są przygotowane same szpitale.
Kopacz zaznacza, że jeśli przyjdzie szpitalowi np. zapewnić jednoosobową salę choremu z dodatkową, prywatną polisą, może się okazać, że nie ma takiej możliwości. Dodatkowe ubezpieczenia trzeba wprowadzać, ale nie w ten sposób - dodaje szefowa Komisji Zdrowia.
Przy poważnym podejściu do sprawy będzie to można zrobić za kilka lat. W tej chwili Polakom trzeba przede wszystkim uzmysłowić, że tak naprawdę to dodatkowe ubezpieczenie niewiele im da. Bo jeśli komuś się wydaje, że z jego powodu nagle przestanie stać w kolejkach, to jest w błędzie.
Zdaniem Ewy Kopacz, zanim zaczniemy mówić o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, najpierw trzeba określić, co właściwie należy nam się w ramach obowiązkowego ubezpieczenia. Bez tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych nie ma co mówić - uważa. (PAP)