Trwa ładowanie...
dwdu84b

Netflix o polskich obozach. Sebastian Kaleta mówi o pozwie

Netflix wyemitował serial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki", w którym pokazano mapę obozów zagłady, które powstały w czasie II wojny światowej. Mapa, na której zostały zaznaczone, może sugerować, że odpowiada za nie Polska. Rząd zdecydowanie reaguje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Netflix o polskich obozach. Sebastian Kaleta mówi o pozwie
Netflix o polskich obozach. Sebastian Kaleta mówi o pozwie (Twitter, Fot: Dariusz Grzędziński,Netflix)
dwdu84b

Netflix wyprodukował serial, którego bohaterem jest Iwan Demianiuk (w serialu John Demjanjuk). To ukraiński zbrodniarz wojenny i okrutny strażnik obozu w Trebilince. Demianiuk miał dopuszczać się m.in. obcinania Żydówkom piersi i celowego wpychania dzieci do komór gazowych.

Jak zauważył na Twitterze dziennikarz Dariusz Grzędziński, w pierwszym odcinku serialu pokazano współczesną mapę Polski, na której wskazano miasta z obozami śmierci. Nie wspomniano, że w czasie II wojny światowej te tereny były okupowane przez Niemców.

dwdu84b

Netflix o polskich obozach. Sebastian Kaleta mówi o pozwie

Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedział, że we wtorek zwróci się do prezesa IPN o analizę i podjęcie kroków prawnych przeciwko Netfliksowi. Chodzi o słynną ustawę, która zakłada kary za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za holocaust i zbrodnie nazistowskich Niemiec.

Zobacz też: Zwiastun "El Camino: Film Breaking Bad" Netfliksa

dwdu84b

W sprawie interweniowało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Administratorzy twitterowego profilu resortu zaapelowali to Netfliksa o to, by dbał o prawdę historyczną. "W czasie, o którym mowa w serialu "Iwan Groźny z Treblinki", terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic" - czytamy.

Netflix do tej pory nie skomentował sprawy.

Czytaj też: "Iwan Groźny z Treblinki" z dezaprobatą polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
"Sueddeutsche Zeitung" koryguje termin "polski obóz" w materiale o esesmanach

dwdu84b

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

dwdu84b

dwdu84b
dwdu84b
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów