Trwa ładowanie...

Neofaszyści z Włoch obecni na marszu z okazji stulecia niepodległości

Delegacja działaczy z neofaszystowskiej "Nowej Siły" wraz z czarnymi flagami pojawiła się na Marszu Niepodległości. Maszerują obok nacjonalistów z Obozu Narodowo-Radykalnego.
Share
Włoscy radykałowie z Forza Nuova maszerujący w Biało-Czerwonym Marszu
Włoscy radykałowie z Forza Nuova maszerujący w Biało-Czerwonym MarszuŹródło: East News, Fot: Andrzej Iwanczuk
d3bwkpu

O obecności gości z Włoch poinformował ONR na swoim koncie na Twitterze.

"Wspólnie z przyjaciółmi z Włoch przygotowujemy naszą kolumnę" - napisali działacze ONR.

Przyjaciele z Włoch to odwołująca się do tradycji faszystowskich Nowa Siła (Forza Nuova). Ich liderem jest Roberto Fiore - postać szczególnie kontrowersyjna ze względu na swoją kryminalną i terrorystyczną przeszłość. W latach 70. i 80. był związany z ruchem Terza Posizione (Trzecia Pozycja) i jej bojówką Zbrojne Komórki Rewolucyjne (NAR), odpowiedzialną za ponad 30 krwawych zamachów - w tym za zamach bombowy w Bolonii z 1980 roku, w którym zginęło 85 osób. Fiore nie brał czynnego udziału w tym epizodzie, jednak został skazany za członkostwo w grupie przestępczej na 5,5 roku więzienia. Wyroku uniknął zbiegając do Wielkiej Brytanii; już po jego zatarciu wrócił do Włoch, przewodząc "Nowej Sile".

d3bwkpu

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Forza Nuova bierze udział w Marszu Niepodległości. W ubiegłych latach FN i sam Fiore byli prominentnymi gośćmi polskich narodowców. W 2016 roku Fiore przemawiał z podium, a wcześniej został zaproszony do Sejmu przez posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego.

Nowa Siła nie jest jedynym zagranicznym ruchem obecnym podczas Marszu. Do Polski przyjechała też delegacja węgierskich nacjonalistów z Jobbiku. Obecny jest też były polityk tej partii Laszlo Toroczkai, znany z neonazistowskiej przeszłości.

Wedle zapowiedzi Młodzieży Wszechpolskiej, spodziewano się także gości z ruchów nacjonalistycznych i radykalnych z Hiszpanii, Francji, Szwecji, Estonii i Słowacji.

d3bwkpu

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że wielu z zagranicznych gości nie dotarło do Warszawy, bo otrzymali zakaz wjazdu do Polski. Informator WP mówi o liczbie sięgającej 400 osób. Wśród nich był szwedzki faszysta Jonas Nilsson, który w piątek został zawrócony przez służby na warszawskim lotnisku.

Przeczytaj również: Faszysta ze Szwecji niewpuszczony do Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bwkpu

Podziel się opinią

Share
d3bwkpu
d3bwkpu
Więcej tematów