Trwa ładowanie...

Neo-KRS i nowe izby w Sądzie Najwyższym pod lupą. Oceni je Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka sprawdzi status Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej w Sądzie Najwyższym. Trybunał w Strasburgu zbada również niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Share
Neo-KRS i nowe izby w Sądzie Najwyższym pod lupą. Oceni je Europejski Trybunał Praw CzłowiekaŹródło: PAP
d3fyrgt

W poniedziałek służby prasowe Trybunału poinformowały o decyzji ws. zbadania izb polskiego Sądu Najwyższego oraz KRS.

"ETPC powiadamia Polskę o trzech sprawach dotyczących rzekomego braku niezależności Sądu Najwyższego i zwraca się o przedstawienie wyjaśnień" - można było przeczytać w komunikacie Trybunału w Strasburgu. Instytucja oczekuje teraz na stanowisko polskiego rządu.

Zobacz także: Zjednoczona Prawica w ogniu krytyki. Krzysztof Gawkowski: "Wywołują nienawiść"

Kolejne skargi polskich sędziów. Chodzi o SN i KRS

Rozpatrzone zostaną sprawy adwokat Joanny Reczkiewicz oraz sędzi Moniki Dolińskiej-Ficek z sądu w Mysłowicach i sędziego Artura Ozimka z sądu w Lublinie. To właśnie oni złożyli skargi na działania polskiego sądownictwa.

Sąd dyscyplinarny adwokatury zawiesił na trzy lata w prawie do wykonywania zawodu adwokat Reczkowicz za incydenty związane z reprezentacją klienta. Prawniczka złożyła kasację w Sądzie Najwyższym, ale została ona oddalona przez nową izbę.

d3fyrgt

Z kolei sędziowie Dolińska-Ficek oraz Ozimek w 2018 r. wystartowali w konkursach sędziowskich prowadzonych przed nową Krajową Radę Sądownictwa, jednak nie uzyskali rekomendacji. Odwołali się od tej decyzji, jednak skarga została ponownie oddalona.

"Skarżący uważają, że polski Sąd Najwyższy został utworzony z naruszeniem prawa na skutek zmian wprowadzonych w sądownictwie w 2017 r" - czytamy w piśmie z Trybunału. Podkreślono, że zdaniem autorów skargi nie ma mowy o stanowieniu "niezależnego i bezstronnego sądu, ponieważ składały się z sędziów powołanych z udziałem KRS".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"/Oko.press

d3fyrgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fyrgt
d3fyrgt
Więcej tematów