Neo‑KRS i nowe izby w Sądzie Najwyższym pod lupą. Oceni je Europejski Trybunał Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka sprawdzi status Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej w Sądzie Najwyższym. Trybunał w Strasburgu zbada również niezależność nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
16.06.2020 | aktual.: 16.06.2020 15:40
W poniedziałek służby prasowe Trybunału poinformowały o decyzji ws. zbadania izb polskiego Sądu Najwyższego oraz KRS.
"ETPC powiadamia Polskę o trzech sprawach dotyczących rzekomego braku niezależności Sądu Najwyższego i zwraca się o przedstawienie wyjaśnień" - można było przeczytać w komunikacie Trybunału w Strasburgu. Instytucja oczekuje teraz na stanowisko polskiego rządu.
Zobacz także: Zjednoczona Prawica w ogniu krytyki. Krzysztof Gawkowski: "Wywołują nienawiść"
Kolejne skargi polskich sędziów. Chodzi o SN i KRS
Rozpatrzone zostaną sprawy adwokat Joanny Reczkiewicz oraz sędzi Moniki Dolińskiej-Ficek z sądu w Mysłowicach i sędziego Artura Ozimka z sądu w Lublinie. To właśnie oni złożyli skargi na działania polskiego sądownictwa.
Sąd dyscyplinarny adwokatury zawiesił na trzy lata w prawie do wykonywania zawodu adwokat Reczkowicz za incydenty związane z reprezentacją klienta. Prawniczka złożyła kasację w Sądzie Najwyższym, ale została ona oddalona przez nową izbę.
Z kolei sędziowie Dolińska-Ficek oraz Ozimek w 2018 r. wystartowali w konkursach sędziowskich prowadzonych przed nową Krajową Radę Sądownictwa, jednak nie uzyskali rekomendacji. Odwołali się od tej decyzji, jednak skarga została ponownie oddalona.
"Skarżący uważają, że polski Sąd Najwyższy został utworzony z naruszeniem prawa na skutek zmian wprowadzonych w sądownictwie w 2017 r" - czytamy w piśmie z Trybunału. Podkreślono, że zdaniem autorów skargi nie ma mowy o stanowieniu "niezależnego i bezstronnego sądu, ponieważ składały się z sędziów powołanych z udziałem KRS".
Źródło: "Gazeta Wyborcza"/Oko.press