Trwa ładowanie...
d2aft1j

Naziemna telewizja cyfrowa może już ruszać

W tej chwili można by uruchomić dwa
multipleksy ogólnopolskie do odbioru naziemnego telewizji cyfrowej
- powiedział na posiedzeniu Komisji Infrastruktury oraz Kultury i
Środków Przekazu szef KRRiT Juliusz Braun.

d2aft1j
d2aft1j

Komisje dyskutowały we wtorek nad przyszłością telewizji cyfrowej w Polsce. Według szefa KRRiT, w Polsce obecnie około 1 miliona gospodarstw domowych odbiera telewizję cyfrową (na ponad 12 mln gospodarstw domowych w ogóle). Jego zdaniem, celem państwa powinno być teraz przygotowanie do naziemnego odbioru cyfrowego.

Z wcześniejszych założeń Rady wynikało, że proces ten rozpocznie się jeszcze w 2002 r. Braun przyznał jednak, że jest to termin nierealny. Rada chciałaby, by termin zakończenia procesu przystosowania kraju do odbioru telewizji cyfrowej zamknął się na roku 2012.

Wstępne koszty wybudowania cyfrowej sieci ogólnopolskiej szef Rady oszacował na 150 mln euro.

Mówiąc o telewizji cyfrowej w Polsce Braun powołał się na wrocławski Instytut Łączności. Z jego danych wynika, że w Polsce można uruchomić na razie dwa multipleksy ogólnopolskie, z których każdy nadawałby 4-5 programów, oraz dwa multipleksy rozproszone, dla dużych aglomeracji. Nadawałyby one ogółem 8 programów o charakterze regionalnym.

d2aft1j

Według Brauna, stopniowo następowałoby rozszerzanie sieci regionalnych, aż stałyby się one ogólnopolskie. Jest to jednak uzależnione od zwalniania częstotliwości analogowych i częstotliwości zajmowanych obecnie przez wojsko.

W Europie tylko 4 kraje mają naziemną telewizję cyfrową: Wielka Brytania (najwcześniej, bo od 1998 r.), Szwecja (od 1999 r.), Hiszpania (od 2000 r,; obecnie bankrut) i Finlandia (od ubiegłego roku).(ck)

d2aft1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aft1j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj