PolskaNawałnice przeszły nad Śląskiem i Małopolską

Nawałnice przeszły nad Śląskiem i Małopolską

Ponad 300 razy w ciągu ostatniej doby wzywano strażaków do pomocy przy usuwaniu skutków burz i ulew przechodzących nad woj. śląskim. Grad wybijał dziury w dachach i uszkadzał samochody. Rano po ulewie tworzyły się rozlewiska. Po opadach deszczu zablokowana jest droga krajowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Strażacy wypompowują wodę z rowu melioracyjnego i pobliskich posesji. Policja wprowadziła objazdy.

Jak poinformował Damian Szwagierek ze skarżyskiej policji, na ul. Warszawskiej w Skarżysku-Kamiennej strażacy wypompowują wodę z rowu melioracyjnego i trzech posesji.

Droga zablokowana. Policja wprowadziła objazdy

- Przez drogę w tym miejscu przełożone zostały węże strażackie, dlatego jest zablokowana" - dodał Szwagierek. Taka sytuacja może się utrzymać do południa.

Policja wprowadziła objazdy. Samochody jadące od strony Warszawy w Szydłowcu kierowane są na miejscowości Majdów, Bliżyn i Skarżysko-Kamienną. Jadąc z Krakowa, najlepiej skierować się na drogę krajową nr 42.

Droga krajowa nr 7 prowadzi od Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem.

Śląskie: dziury w dachach, zerwane dachówki

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 317 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, gradobicia i silnych wiatrów. Najwięcej było ich w powiatach: mikołowskim, wodzisławskim, gliwickim oraz Rybniku, Żorach, Tychach i Jaworznie.

Nocne ulewy spowodowały też lokalne podtopienia w innych częściach regionu. W gminie Koziegłowy duże rozlewisko utworzył potok Boży Stok, podtopionych zostało ok. 50 posesji. Podobne rozlewiska, na mniejszą skalę, powstały w północnej części powiatu gliwickiego, w miejscowościach Pniów, Pisarzowice, i Paczynka.

Rano zalewiska utworzyły się też na ważnych drogach. Rano z tego powodu najpierw niemożliwy, a potem utrudniony był przejazd drogą nr 88 między Zabrzem a Gliwicami. W miejscowości Woźniki w powiecie lublinieckim czasowo podtopiona została droga nr 789. Rano zalany był także jeden z przejazdów pod trasą S86 między Katowicami i Sosnowcem - na wysokości centrów handlowych.

Burze i silny wiatr spowodowały przerwy w dostawach energii elektrycznej. W okolicach wylania potoku Boży Stok w gminie Koziegłowy prewencyjnie ograniczono działanie 16 stacji transformatorowych. W powiecie mikołowskim wystąpiła przerwa działania dwóch stacji, a w rybnickim - czterech. W obu tych powiatach bez prądu zostało łącznie ok. 540 odbiorców. Rano prądu nie miało też ok. 100 odbiorców w Mysłowicach.

Jeszcze w poniedziałek po południu połamane konary uszkodziły trakcję elektryczną linii kolejowej Chałupki-Racibórz. Przed północą przywrócono ruch po jednym torze; drugi miał być udrożniony we wtorek rano.

W poniedziałek po południu strażacy informowali, że najwięcej szkód powodował grad towarzyszący krótkim, gwałtownym burzom. Najwięcej takich zniszczeń odnotowano w okolicach Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika i Żor. Grad o średnicy do 4 cm wybijał szyby, wgniatał karoserię w samochodach i niszczył roślinność.

Ponad 40 zgłoszeń z tamtych rejonów dotyczyło uszkodzeń dachów - najczęściej dziur po gradobiciu lub zerwanych dachówek. W pozostałych przypadkach strażacy byli wzywani głównie do zalanych posesji i piwnic, a także do usuwania połamanych konarów z dróg.

Małopolska: jedna osoba ranna

24 uszkodzone dachy i 430 podtopionych domów, wciąż nieprzejezdne trzy odcinki dróg - to bilans opadów, gradobicia i silnych wiatrów, które w poniedziałek wieczorem przeszły nad Małopolską. W pięciu gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie proszowickim jedna osoba została ranna: złamane przez wichurę drzewo przygniotło mężczyznę. Jego stan jest ciężki. Do wypadku doszło w miejscowości Posądza w powiecie proszowickim.

Najpoważniejsze szkody odnotowano na terenie siedmiu powiatów: chrzanowskiego - w gminach Trzebinia i Chrzanów; dąbrowskiego - w gminie Olesno; krakowskiego - w gminie Jerzmanowice-Przeginia; miechowskiego - w gminie Racławice; olkuskiego - w gminie Olkusz; proszowickiego - w gminach: Proszowice, Nowe Brzesko, Radziemice, Koniusza, Pałecznica i Koszyce oraz wadowickiego - w gminie Spytkowice

Nieprzejezdne pozostają odcinki dróg: krajowa nr 79 w m. Nowe Brzesko (gmina Nowe Brzesko), wojewódzka nr 776 w miejscowości Posądza (gmina Koniusza), wojewódzka nr 775 w miejscowości Jazdowiczki, Przesławice (gmina Proszowice).

Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w pięciu gminach i miastach: Bolesław, Olesno, Gręboszów, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Skawina (powiat krakowski).

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał gminom pierwsze środki na zasiłki dla osób, które w ostatnich dniach ucierpiały w wyniku ulew i burz. Gmina Nowe Brzesko otrzymała 61,2 tys. zł (dla 11 rodzin), zaś do gminy Ryglice trafiło 47,8 tys. zł (dla 28 rodzin).

Kolejne dni także burzowe

Meteorolodzy ostrzegają, że we wtorek i w środę nad Polską znów przejdą burze i może dojść do podtopień.

We wtorek na Opolszczyźnie, południu Ziemi Łódzkiej i Mazowsza oraz na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zachmurzenie duże i całkowite z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem; opady burzowe 10-30 mm, na południowym wschodzie do 40 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na Dolnym Śląsku okresami duże, miejscami przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 19 do 23 st., na Wybrzeżu i w dolinach górskich od 17 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych.

W nocy z wtorku na środę na południowym wschodzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, początkowo miejscami burze, opady do 15 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem lokalnie silne zamglenia i mgły z widzialnością od 200 do 2000 m. Temp. min. od 6 do 10 st. na północy, od 8 do 12 st. na południu. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego.

W środę w dzień na południowym wschodzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, miejscami możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie lokalnie wzrost zachmurzenia do dużego, możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 20 do 24 st., na wschodnim Wybrzeżu i na Podhalu od 16 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, na zachodzie z południowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (60)