Trwa ładowanie...
11-06-2013 08:16

Nawałnice przeszły nad Śląskiem i Małopolską

Ponad 300 razy w ciągu ostatniej doby wzywano strażaków do pomocy przy usuwaniu skutków burz i ulew przechodzących nad woj. śląskim. Grad wybijał dziury w dachach i uszkadzał samochody. Rano po ulewie tworzyły się rozlewiska. Po opadach deszczu zablokowana jest droga krajowa nr 7 w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Strażacy wypompowują wodę z rowu melioracyjnego i pobliskich posesji. Policja wprowadziła objazdy.

d2li79p
d2li79p

Jak poinformował Damian Szwagierek ze skarżyskiej policji, na ul. Warszawskiej w Skarżysku-Kamiennej strażacy wypompowują wodę z rowu melioracyjnego i trzech posesji.

Droga zablokowana. Policja wprowadziła objazdy

- Przez drogę w tym miejscu przełożone zostały węże strażackie, dlatego jest zablokowana" - dodał Szwagierek. Taka sytuacja może się utrzymać do południa.

Policja wprowadziła objazdy. Samochody jadące od strony Warszawy w Szydłowcu kierowane są na miejscowości Majdów, Bliżyn i Skarżysko-Kamienną. Jadąc z Krakowa, najlepiej skierować się na drogę krajową nr 42.

Droga krajowa nr 7 prowadzi od Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem.

d2li79p

Śląskie: dziury w dachach, zerwane dachówki

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 317 interwencji związanych z usuwaniem skutków opadów deszczu, gradobicia i silnych wiatrów. Najwięcej było ich w powiatach: mikołowskim, wodzisławskim, gliwickim oraz Rybniku, Żorach, Tychach i Jaworznie.

Nocne ulewy spowodowały też lokalne podtopienia w innych częściach regionu. W gminie Koziegłowy duże rozlewisko utworzył potok Boży Stok, podtopionych zostało ok. 50 posesji. Podobne rozlewiska, na mniejszą skalę, powstały w północnej części powiatu gliwickiego, w miejscowościach Pniów, Pisarzowice, i Paczynka.

Rano zalewiska utworzyły się też na ważnych drogach. Rano z tego powodu najpierw niemożliwy, a potem utrudniony był przejazd drogą nr 88 między Zabrzem a Gliwicami. W miejscowości Woźniki w powiecie lublinieckim czasowo podtopiona została droga nr 789. Rano zalany był także jeden z przejazdów pod trasą S86 między Katowicami i Sosnowcem - na wysokości centrów handlowych.

Burze i silny wiatr spowodowały przerwy w dostawach energii elektrycznej. W okolicach wylania potoku Boży Stok w gminie Koziegłowy prewencyjnie ograniczono działanie 16 stacji transformatorowych. W powiecie mikołowskim wystąpiła przerwa działania dwóch stacji, a w rybnickim - czterech. W obu tych powiatach bez prądu zostało łącznie ok. 540 odbiorców. Rano prądu nie miało też ok. 100 odbiorców w Mysłowicach.

d2li79p

Jeszcze w poniedziałek po południu połamane konary uszkodziły trakcję elektryczną linii kolejowej Chałupki-Racibórz. Przed północą przywrócono ruch po jednym torze; drugi miał być udrożniony we wtorek rano.

W poniedziałek po południu strażacy informowali, że najwięcej szkód powodował grad towarzyszący krótkim, gwałtownym burzom. Najwięcej takich zniszczeń odnotowano w okolicach Mikołowa, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika i Żor. Grad o średnicy do 4 cm wybijał szyby, wgniatał karoserię w samochodach i niszczył roślinność.

Ponad 40 zgłoszeń z tamtych rejonów dotyczyło uszkodzeń dachów - najczęściej dziur po gradobiciu lub zerwanych dachówek. W pozostałych przypadkach strażacy byli wzywani głównie do zalanych posesji i piwnic, a także do usuwania połamanych konarów z dróg.

d2li79p

Małopolska: jedna osoba ranna

24 uszkodzone dachy i 430 podtopionych domów, wciąż nieprzejezdne trzy odcinki dróg - to bilans opadów, gradobicia i silnych wiatrów, które w poniedziałek wieczorem przeszły nad Małopolską. W pięciu gminach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W powiecie proszowickim jedna osoba została ranna: złamane przez wichurę drzewo przygniotło mężczyznę. Jego stan jest ciężki. Do wypadku doszło w miejscowości Posądza w powiecie proszowickim.

Najpoważniejsze szkody odnotowano na terenie siedmiu powiatów: chrzanowskiego - w gminach Trzebinia i Chrzanów; dąbrowskiego - w gminie Olesno; krakowskiego - w gminie Jerzmanowice-Przeginia; miechowskiego - w gminie Racławice; olkuskiego - w gminie Olkusz; proszowickiego - w gminach: Proszowice, Nowe Brzesko, Radziemice, Koniusza, Pałecznica i Koszyce oraz wadowickiego - w gminie Spytkowice

d2li79p

Nieprzejezdne pozostają odcinki dróg: krajowa nr 79 w m. Nowe Brzesko (gmina Nowe Brzesko), wojewódzka nr 776 w miejscowości Posądza (gmina Koniusza), wojewódzka nr 775 w miejscowości Jazdowiczki, Przesławice (gmina Proszowice).

Pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje w pięciu gminach i miastach: Bolesław, Olesno, Gręboszów, Dąbrowa Tarnowska (powiat dąbrowski), Skawina (powiat krakowski).

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał gminom pierwsze środki na zasiłki dla osób, które w ostatnich dniach ucierpiały w wyniku ulew i burz. Gmina Nowe Brzesko otrzymała 61,2 tys. zł (dla 11 rodzin), zaś do gminy Ryglice trafiło 47,8 tys. zł (dla 28 rodzin).

d2li79p

Kolejne dni także burzowe

Meteorolodzy ostrzegają, że we wtorek i w środę nad Polską znów przejdą burze i może dojść do podtopień.

We wtorek na Opolszczyźnie, południu Ziemi Łódzkiej i Mazowsza oraz na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zachmurzenie duże i całkowite z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem; opady burzowe 10-30 mm, na południowym wschodzie do 40 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na Dolnym Śląsku okresami duże, miejscami przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 19 do 23 st., na Wybrzeżu i w dolinach górskich od 17 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i silny, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych.

W nocy z wtorku na środę na południowym wschodzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, początkowo miejscami burze, opady do 15 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, nad ranem lokalnie silne zamglenia i mgły z widzialnością od 200 do 2000 m. Temp. min. od 6 do 10 st. na północy, od 8 do 12 st. na południu. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą północnego.

d2li79p

W środę w dzień na południowym wschodzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, miejscami możliwe burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie lokalnie wzrost zachmurzenia do dużego, możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temp. maks. od 20 do 24 st., na wschodnim Wybrzeżu i na Podhalu od 16 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, na zachodzie z południowych.

d2li79p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2li79p
Więcej tematów