Trwa ładowanie...

Naukowcy chcą wskrzesić mamuty. Pierwszy okaz możliwy już za kilka lat

O wskrzeszeniu dinozaurów mówi się już od wielu lat, jednak teraz sprawa wygląda całkiem poważnie. Dzięki potężnym środkom finansowym uzyskanym w ramach grantu naukowcy planują odtworzyć mamuta. "Pierwsze mamuciątko może urodzić się za sześć lat" - podał we wtorek brytyjski dziennik "The Guardian".

Share
Naukowcy chcą wskrzesić mamuty. Pierwszy może urodzić się już za kilka lat
Naukowcy chcą wskrzesić mamuty. Pierwszy może urodzić się już za kilka lat Źródło: PAP, fot: Michał Walczak
d2ynkai

Plany odtworzenia mamuta są coraz bardziej realne. Wszystko to za sprawą grantu w wysokości 15 mln dolarów, który naukowcy otrzymali na ten cel. Projekt, nad którego rozmowy toczyły się od ponad dekady zakłada połączenie zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta.

Stworzenia te wymarły ok. 10 tys. lat temu, jednak jak podaje brytyjski "The Guardian", DNA mamutów można połączyć z komórkami należącymi do zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego. W efekcie mogą powstać "wszechstronne komórki macierzyste" będące w stanie przenosić mamucie DNA.

d2ynkai

Małe "mamuciątka" już za kilka lat? Naukowcy mają jasny cel

W przypadku powodzenia projektu, embriony małych mamuciątek będą dojrzewały albo w warunkach sztucznych, albo będą noszone przez słonicę-surogatkę. Naukowcy szacują, że pierwsze okazy mogą przyjść na świat już za 6 lat.

- Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 st. C), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut - przekazał w rozmowie z "Guardianem" George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda i współzałożyciel firmy Colossal, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Na obecnym etapie nie ma jeszcze gwarancji, że projekt zakończy się sukcesem. Nie wiadomo też czy słonie azjatyckie będą chciały współżyć ze wskrzeszonym gatunkiem. - Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc – zaśmiał się Church.

d2ynkai

Źródło: PAP/"The Guardian"

ZOBACZ TEŻ: Robert Biedroń się zdenerwował. "Rządzą nami dranie", "hipokryzja level hard"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ynkai

Podziel się opinią

Share
d2ynkai
d2ynkai
Więcej tematów