Nauka przedsiębiorczości w liceach
Minister edukacji dopuścił do użytku szkolnego
trzy programy nauczania nowego przedmiotu - "Podstaw
przedsiębiorczości", dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zajęcia z przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" będą mieli wszyscy uczniowie liceów profilowanych i szkół zawodowych.
Licea profilowane i szkoły zawodowe rozpoczną działalność we wrześniu 2002 r. w miejsce likwidowanych liceów ogólnokształcących i techników.
Dodatkowo w liceach w ramach kształcenia profilowego, w profilach: techniczno-technologicznym, środowiskowo-rolniczym, społeczno- usługowym i kulturowo-artystycznym, przewidziano obowiązkowe wprowadzenie bloku tematycznego - podstawy aktywności zawodowej. Młodzież, która będzie się kształciła w profilu akademickim będzie mogła uczestniczyć w tych zajęciach na zasadzie wyboru.
Zgodnie z założeniami reformy szkolnictwa kształcenie młodzieży w obszarze podstawowych zagadnień ekonomii i przedsiębiorczości rozpoczyna się już w gimnazjum.
W ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie wprowadzono wychowanie do aktywnego udziału w życiu gospodarczym. Obejmuje ono m.in.: elementarne pojęcia ekonomiczne gospodarki rynkowej, mobilność zawodową, przykłady procedur obowiązujących przy ubieganiu się o pracę i rozpoczynaniu działalności gospodarczej.
Elementy gospodarki rynkowej znajdują się też w programach szkół ponadpodstawowych niezreformowanych.
Od 1998 r. w liceach technicznych (funkcjonują one jako szkoły eksperymentalne) prowadzone są zajęcia z przedsiębiorczości.
Rok później do szkół zasadniczych i średnich zawodowych, w tym w technikach, liceach zawodowych, szkołach policealnych i pomaturalnych wprowadzono przedmiot - zarys wiedzy o gospodarce.(ag)