Trwa ładowanie...
d1o8bu6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nauczyli 35 tys. policjantów, jak wykrywać przemoc domową

Policjanci uczą się wykrywać przemoc domową bazując na sztywnych schematach. W ubiegłym roku 35 tys. funkcjonariuszy nauczyło się wyłapywać sygnały wskazujące, że zagrożone może być życie i zdrowie członków rodzin z którymi rozmawiają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nauczyli 35 tys. policjantów, jak wykrywać przemoc domową
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1o8bu6

Program oparty na algorytmach i kwestionariuszach funkcjonuje na terenie całej Polski od 1 stycznia 2014 r. Wcześniej testowali go stróże prawa z woj. lubuskiego.

"Nowe narzędzia pracy umożliwiają skuteczniejszą ochronę osób z rodzin, w których dochodzi do przemocy" - przekonuje MSW.

Funkcjonariusze otrzymali instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji.

d1o8bu6

Choć działanie według schematu może budzić wątpliwość (żadna sytuacja nie jest identyczna) to jednak kwestionariusz ma ograniczyć dowolność w podejmowaniu decyzji w trakcie interwencji domowej. Na podstawie odpowiedzi na każde z 13 zadawanych pytań policjant decyduje, czy rozważyć zatrzymanie osoby podejrzanej o przemoc w rodzinie, odebrać dziecko bądź wszcząć procedurę Niebieskiej Karty.

Są już pozytywne skutki tej "automatyzacji". W pierwszym półroczu 2014 roku policjanci wypełnili o ponad 40 proc. więcej formularzy "Niebieska Karta", niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Nowe rozwiązania zostały opracowane z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych przez Komendę Główną Policji we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

d1o8bu6

Podziel się opinią

Share

d1o8bu6

d1o8bu6
Więcej tematów