Trwa ładowanie...

Czarnek do ZNP: Nauczyciele czekali na to od 2009 roku

Nauczyciele chcą powrotu do możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę - bez względu na wiek. Związek Nauczycielstwa Polskiego wezwał ministra edukacji, by rozmowy na ten temat zostały podjęte natychmiast. Jest już odpowiedź Przemysława Czarnka.

Nauczyciele chcą rozmów o wcześniejszych emeryturach. Jest reakcja CzarnkaNauczyciele chcą rozmów o wcześniejszych emeryturach. Jest reakcja CzarnkaŹródło: East News, fot: Oleg Marusic/REPORTER
dwhwfix
dwhwfix

"Związek Nauczycielstwa Polskiego wezwał ministra edukacji i nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela" - czytamy w stanowisku Zarządu Głównego ZNP z 28 marca.

Jednocześnie prezes ZNP Sławomir Broniarz wystąpił do szefa MEiN o rozszerzenie tematyki najbliższego spotkania ze związkami zawodowymi o kwestię przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Zobacz też: Podwyżki dla nauczycieli? "U Czarnka są pieniądze na wille"

Jest odpowiedź Czarnka. "Proszę uprzejmie"

Szef MEiN Przemysław Czarnek odpowiedział w środę na Twitterze, że zaprasza ZNP na wcześniejsze rozmowy w sprawie emerytur.

dwhwfix

"Proszę uprzejmie. Umówiliśmy się na maj, ale jeśli tak, to... zapraszamy po świętach. Wszystko gotowe. Cieszymy się z takiego przyspieszenia ZNP - nauczyciele czekali od... 2009 roku. Gdzie byliście wcześniej?!" - napisał minister.

Projekt resort ma przedstawić w maju

Tydzień wcześniej, 22 marca, w Ministerstwie Edukacji i Nauki wiceminister Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Było to kolejne spotkanie w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

dwhwfix

Wiceminister pytany po spotkaniu, kiedy przedstawiony zostanie projekt dotyczący emerytur i kiedy zmiany mogłyby wejść w życie, powiedział, że resort chce, "aby proces legislacyjny skończył się jeszcze w tej kadencji". - W maju będziemy gotowi do przedstawienia projektów rozwiązań legislacyjnych - odpowiedział Piontkowski.

Przed wejściem na środowe spotkanie przedstawiciele związków zawodowych powiedzieli dziennikarzom, że choć temat odbiurokratyzowania oświaty jest ważny, to są tematy ważniejsze dla nauczycieli. Wskazali zwłaszcza wynagrodzenia i emerytury. Podkreślili, że czekają na konkretne propozycje ze strony resortu.

Po 20 latach pracy "przy tablicy"

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego tegoroczna podwyżka wynagrodzeń nauczycieli o 7,8 proc. nie jest wystarczająca wobec skali inflacji w Polsce. Związek przygotował projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela zakładający wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca o 20 proc. Projekt przejęli posłowie Lewicy. Zaapelowali do pozostałych sił opozycyjnych o jego poparcie.

dwhwfix

ZNP, a także inne związki zawodowe, opowiadają się za powrotem do możliwości przechodzenia wszystkich nauczycieli na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy "przy tablicy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwhwfix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwhwfix
Więcej tematów