NATO staje po stronie Ukrainy: Rosja jest agresorem
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkał się w czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem spotkania była sytuacja na ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jens Stoltenberg w mocnych słowach odniósł się do zachowania Rosji. Zapowiedział również powstanie nowej strategii wschodniej Sojuszu. Zełeński słuchał, nie zdradzając żadnych emocji.
16.12.2021 11:15
Szef NATO określił działania Moskwy mianem "destabilizujących", podkreślając zaangażowanie Sojuszu po stronie ukraińskiej. - Wzywamy Rosję do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy - podkreślił Jens Stoltenberg po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim.
Norweg stanowczo odniósł się również do koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą - To nagromadzenie nie ma żadnego uzasadnienia. Jest to prowokacja, która podważa bezpieczeństwo w Europie - powiedział sekretarz generalny NATO.
"Rosja agresorem"
- Rosja jest tu agresorem. Rosja zajęła część Ukrainy - stanowczo podkreślił Stoltenberg. - Rosja najeżdża sąsiadów: Gruzję i Ukrainę. To nas bardzo niepokoi, dlatego wzywamy Moskwę do deeskalacji i zmiany kursu - dodał szef Sojuszu.
Stoltenberg przestrzegł też, że ewentualna agresja Moskwy wobec Ukrainy spotka się z "poważnymi konsekwencjami". Zełenski słuchał wystąpienia Norwega z kamienną twarzą, z której niewiele dało się wyczytać. Potem sam zabrał głos. Mówił po ukraińsku.
Gość z Kijowa oskarżył Rosję o "ingerowanie w ukraińskie sprawy i sianie dezinformacji".
Licząc na znalezienie wspólnego rozwiązania i faktyczną deeskalację napięcia, sekretarz generalny Sojuszu zaprosił Rosję do rozmów, licząc na wypracowanie kompromisu. Stoltenberg ostrzegł jednocześnie, że Moskwa "nie może blokować ukraińskich dążeń do dołączenia do NATO".
- Wsparcie NATO dla Ukrainy nie jest zagrożeniem dla Rosji - dodał.
Zobacz też: Trzeba być przygotowanym na najgorsze? Gen. Skrzypczak o Wschodzie
Ukraina "bardzo ważnym partnerem"
- Ukraina jest dla NATO bardzo ważnym partnerem. Będziemy wspierać jej suwerenność i zdolność do samostanowienia - powiedział Stoltenberg. - Wspieramy Ukrainę w chęci przystąpienia do Sojuszu i wspieramy jej obronę. Stoimy solidarnie z naszym partnerem - dodał.
Ukraiński przywódca nie ukrywał aspiracji jego kraju do przystąpienia do paktu. - Nasze dążenia do stania się członkiem Sojuszu objawiają się między innymi zaangażowaniem armii ukraińskiej w Afganistanie i równaniem do standardów NATO - powiedział Zełenski.
Nowa strategia wschodnia
Stoltenberg zapowiedział, że na czerwcowym szczycie NATO Sojusz zajmie się powstaniem nowej strategii wschodniej. - Działania Rosji wymuszają na nas rewizję naszych planów. Destabilizacja regionu, czy nielegalne zajęcie Krymu i Donbasu to tematy, do których musimy się odnieść - powiedział sekretarz generalny.
Sytuacja na pograniczu rosyjsko-ukraińskim
Napięcie w stosunkach rosyjsko-ukraińskich nie maleje. Ukraina zatwierdziła we wtorek projekt ustawy zezwalającej zagranicznym wojskom, w tym oddziałom NATO, na udział w ćwiczeniach wojskowych na jej terytorium.
Władimir Putin w ramach deeskalacji domaga się m.in. gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu na wschód. Sekretarz generalny NATO nie raz zapewniał o wsparciu Ukrainy, jednakże podkreślał, że jako partner, a nie członek Sojuszu, kraj nie może liczyć na bezpośrednie wsparcie wojskowe w razie rosyjskiej inwazji.