NATO i USA zdecydowały w sprawie Ukrainy. Putin może być wściekły
Zagraniczne media przekazały, że władze Rosji otrzymały specjalny list od NATO, w którym przekazano, że Sojusz Północnoatlantycki nie odmówi Ukrainie możliwości przystąpienia do niego. Opinię kierownictwa NATO ma popierać Waszyngton.
02.02.2022 | aktual.: 02.02.2022 12:42
Hiszpański dziennik "El Pais", który miał dostęp do pełnej wersji dokumentów wysyłanych przez NATO i USA na Kreml, przekazał, że kierownictwo Sojuszu Północnoatlantyckiego przekazało Rosji, że nie odmówią wejścia w skład NATO Ukrainie.
Co więcej, zagraniczna prasa dodała, że zarówno USA, jak i NATO zaoferowały Władimirowi Putinowi propozycję umów o rozbrojeniu. Przedstawiono jednak pewne warunki.
Listy USA i NATO do Kremla. Znana jest ich treść
"Listy Waszyngtonu i Sojuszu Północnoatlantyckiego będące odpowiedzią Kremlowi (na kryzys ukraiński - przyp. red.) stanowią żądanie deeskalacji, która umożliwiłaby dialog, a jednocześnie są odmową zamknięcia drzwi Ukrainie" - przekazał w środę "El Pais".
Gazeta przekazała, że tylko na takich warunkach Stany Zjednoczone oraz NATO miałyby wyrazić zgodę na ewentualnie podpisanie ze stroną rosyjską porozumienia w sprawie bezpieczeństwa w Europie. Prasa zaznaczyła, że listy z oczekiwaniami miały zostać wysłane do Moskwy w środę 26 stycznia.
W liście, do którego miała mieć dostęp hiszpańska prasa, przekazano, że wzywa się Rosję do natychmiastowej deeskalacji sytuacji. W komunikacie przypomniano o jednostronnym i nieuzasadnionym skierowaniu wojsk na granicę z Ukrainą i Białorusią. Zażądano również tego, aby deeskalacja była trwała i dało się ją potwierdzić.
Natomiast władze amerykańskie w swoim liście do Rosji miały napisać, że w sprawie kryzysu ukraińskiego "może dojść do postępu tylko w sytuacji ograniczenia działań zastraszania Ukrainy przez Rosję".
Zobacz też: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy
Listy na Kreml. Tak odpowiedziano Rosji
"El Pais" przypomniał o tym, że listy USA i NATO skierowane to Rosji to odpowiedź na żądania władz tego kraju. Te domagają się podpisania traktatu dotyczącego bezpieczeństwa w Europie w związku z możliwym rozszerzeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód.
Zdaniem gazety Stany Zjednoczone oraz NATO w swoich stanowiskach przekazały, że nie tylko nie zamierzają zamykać dostępu Ukrainie do Sojuszu, ale nie odmówią też podobnego prawa Gruzji.
Kierownictwo NATO podkreśliło, że kontynuowana będzie polityka otwartych drzwi, gdyż każde państwo ma prawo zawierać umowy dotyczące swojego bezpieczeństwa "w sposób wolny od nacisków".