Nasza europolicja
- Wasi policjanci będą wkrótce lepiej zorientowani w zagadnieniach unijnych, niż ich koledzy z Holandii i to my będziemy do was jeździć na szkolenia - mówił wczoraj Bert Lowenthal z Holandii, który nadzoruje szkolenia polskich policjantów w dziedzinie współpracy z policjami krajów Unii Europejskiej. Projekt realizowany w KWP w Bydgoszczy i KWP w Gdańsku jest pierwszym takim przedsięwzięciem nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Projekt nosi nazwę "Przygotowanie regionalnych struktur policji do integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej europejskich służb policyjnych" i został sfinansowany z funduszy unijnych, opracowany zaś - przez komisarza Macieja Wołczka z KWP w Bydgoszczy i komisarza Igora Nadolskiego z KWP w Gdańsku. W ramach projektu od września 2003 roku 19 funkcjonariuszy z komend miejskich i powiatowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz 36 policjantów z regionu pomorskiego poznaje europejskie rozwiązania dotyczące m.in. zwalczania przestępczości zorganizowanej, a także operacyjnej i pozaoperacyjnej współpracy służb policyjnych.
- Nasi policjanci poznają nie tylko strukturę i sposób działania zachodnich policji, ale - co szczególnie ważne - w codziennej służbie, nawiązują bezpośrednie kontakty z kolegami z krajów Unii - podkreśla komisarz Wołczek.
Bardzo chwali sobie współpracę z polską policją Holender Bert Lowenthal, który jest obserwatorem realizacji programu z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości Holandii. Przedstawi on swój raport Urzędowi Komitetu Integracji Europejskiej.
- Wkrótce w Bydgoszczy i Gdańsku będzie więcej policjantów znających się na zagadnieniach Unii Europejskie,j niż w samej Holandii - stwierdził ten były szef ochrony rodziny królewskiej w Kraju Tulipanów.
Nie jest to tylko kurtuazja, bo życie przyniosło ostatnio przykład dobrej współpracy kujawsko-pomorskiej i holenderskiej policji. W miniony piątek do Polski deportowano z Holandii Macieja M., poszukiwanego listem gończym do odbycia kary za rozbój dokonany w mieszkaniu na bydgoskich Wyżynach.
We wczorajszym spotkaniu podsumowującym w Bydgoszczy uczestniczył Jerzy Iwanicki z Prokratury Krajowej, polski przedstawiciel w Prokuraturze Europejskiej "Eurojust" w Hadze. On także pochwalił się efektem międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
- Prokuratura w Koszalinie sporządziła akty oskarżenia w sprawie polskiej szajki, która wyspecjalizowała się w najazdach na sklepy jubilerskie w Niemczech. Przestępcy atakowali wczesnym rankiem, blokując kolczatkami dojazd na ulice w sąsiedztwie obrabowanych sklepów. Rozpracowanie grupy było możliwe tylko dzięki kontaktom polskich i niemieckich prokuratorów - wyjaśnia J. Iwanicki.
Warsztaty szkoleniowe kujawsko-pomorskich i pomorskich policjantów zbliżają się do końca. Ostatni raz funkcjonariusze spotkają się w dniach 24-26 marca w Pieczyskach, a podsumowanie programu nastąpi w maju w Warszawie, już po przystąpieniu Polski do UE.
jar