Trwa ładowanie...
07-11-2013 03:09

"Nasz Dziennik": Odbiorą funkcjonariuszom ordery? Prezydent zwleka z decyzją?

Kancelaria Prezydenta wystąpiła o opinię prawną w sprawie odebrania Orderów Virtuti Militari odpowiedzialnym za śmierć mjr Mariana Bernaciaka "Orlika". "Nasz Dziennik" uważa, że prezydent Komorowski zwleka z odebraniem odznaczenia pięciu funkcjonariuszom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i żołnierzom LWP.

"Nasz Dziennik": Odbiorą funkcjonariuszom ordery? Prezydent zwleka z decyzją?Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dcryiq8
dcryiq8

Wniosek Kapituły Orderu Virtuti Militari wpłynął do Kancelarii Prezydenta w lipcu. Zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające i zgodnie z obowiązującymi przepisami decyzja należy teraz do prezydenta Komorowskiego.

We wniosku uzasadniającym odebranie orderu znalazło się stwierdzenie mówiące o wprowadzeniu w błąd przy nadawaniu odznaczenia. Podobnie - z sukcesem - argumentowano wcześniej uzasadniając odebranie Krzyża Virtuti Militari Iwanowi Sierowowi.

W przypadku Sierowa chodziło o fakt kierowania przez niego na terenie Polski sowiecką bezpieką, której działania zmierzały do likwidacji struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

W aktualnie toczącej się sprawie Kancelaria Prezydenta wystąpiła tymczasem o opinię prawną. Jakie są wątpliwości? "Nie wiadomo, bo prezydenccy urzędnicy odmawiają podania szczegółów toczącej się w tym względzie procedury. Ale w ocenie kombatantów, może to rodzić obawy, że sprawa zostanie załatwiona niezgodnie z oczekiwaniami społecznymi" - komentuje gazeta.

dcryiq8

- To jest ewidentna sprawa. Tutaj nie ma co się zastanawiać - podkreśla dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Gazeta przypomina, że w sprawie Sierowowa czy Wincentego Romanowskiego procedura trwała około pół roku. Pierwsza została zwieńczona decyzją Lecha Wałęsy w 1995 roku, a druga decyzją Lecha Kaczyńskiego w 2006 r.

Odznaczeni za "zabicie herszta bandy"

W aktualnej sprawie chodzi o pięciu odznaczonych, za - jak napisano w uzasadnieniu - "zabicie herszta bandy i zdobycie ważnych dokumentów dotyczących działalności bandy."

Marian Bernaciak "Orlik" dowodził oddziałem partyzanckim AK, a następnie Zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie.

dcryiq8

Za udział w akcji zabicia "Orlika" krzyż V klasy Orderu Virtuti Militari 26 czerwca 1946 r. otrzymali Stanisław Szewczyk, p.o. dowódca baonu saperów 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty, i saperzy z tego oddziału: Ludwik Jurkowski, Stanisław Kurdziel, Stefan Rozmus, Mieczysław Tur.

Uzasadnienie brzmiało: "Za dzielne (...) zachowanie się w walce z bandą "Orlika", za zabicie herszta bandy i zdobycie ważnych dokumentów tyczących działalności tej bandy." Nieco później treść uzasadnienia złagodzono pisząc o dzielnym zachowaniu i zasługach położonych przy utrzymaniu ładu oraz spokoju publicznego.

Źródło:* Nasz Dziennik*

dcryiq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcryiq8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj