Trwa ładowanie...
statek

Nastoletni pirat przed amerykańskim sądem

Przed sądem w Stanach Zjednoczonych stanie somalijski pirat, schwytany podczas operacji odbicia kapitana amerykańskiego statku handlowego. Somalijczyk został już przetransportowany do Nowego Jorku. Za udział w porwaniu kapitana i atak na kontenerowiec grozi mu dożywocie.

Share
Nastoletni pirat przed amerykańskim sądem
Źródło: AFP, Fot: Stephen Chernin
d2v957z

Podczas przeprowadzonej ponad tydzień temu operacji amerykańscy komandosi zastrzelili 3 somalijskich piratów. Czwarty z nich, Abduhl Wali-i-Musi, został zabrany na pokład okrętu wojennego USS Bainbridge.

Amerykanie rozważali postawienie go przed sądem w Kenii. Ostatecznie zdecydowali się na proces w Stanach Zjednoczonych. Władze USA twierdzą, że pirat ukończył 18 lat, co oznacza, że będzie mógł stanąć przed sądem jako dorosły. W wypadku skazania grozi mu dożywocie.

Matka młodego Somalijczyka zaapelowała do prezydenta Baracka Obamy o uwolnienie syna lub przynajmniej o zgodę na jej pobyt w Nowym Jorku w czasie procesu. W wywiadzie dla agencji AP kobieta stwierdziła, że ma on dopiero 16 lat i że został wciągnięty w porwanie amerykańskiego statku przez „gangsterów z pieniędzmi".

Marek Walkuski

d2v957z

Podziel się opinią

Share
d2v957z
d2v957z
Więcej tematów