Trwa ładowanie...

Nasi żołnierze nie walczą w Syrii - dementuje szef MSZ Iranu

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że jego kraj udzielił wsparcia rządowi Syrii wysyłając mu doradców wojskowych, ale nie oddziały bojowe.

Share
Nasi żołnierze nie walczą w Syrii - dementuje szef MSZ Iranu
Źródło: AFP, fot: Eric Piermont
d1q720s

- Iran nie ma w Syrii wojsk, lecz tylko doradców. Nie mamy tam żadnych oddziałów uczestniczących w walkach - powiedział Zarif szwajcarskiemu dziennikowi "Neue Zuercher Zeitung".

Na pytanie o wspierany przez Teheran szyicki libański ruch Hezbollah, który walczy w Syrii po stronie rządowej, minister odparł: - Jesteśmy gotowi wesprzeć wycofanie wszystkich obcych oddziałów z Syrii i wykorzystać w tym celu nasze wpływy.

Zarif skrytykował jednocześnie żądania ustąpienia syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. Jak zaznaczył, opozycja nie jest w stanie go obalić i "dlatego miała nadzieję na wojskową interwencję USA".

d1q720s

Według Zarifa w Syrii trzeba przede wszystkim zadbać o pomoc humanitarną. - Dopiero potem będzie można uruchomić proces polityczny. Jeśli taka kolejność nie zostanie utrzymana, wojna będzie trwała następne trzy lata - powiedział.

Iran jest bliskim sojusznikiem reżimu Asada i nie dopuszczono go do międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii, jaka odbyła się w ubiegłym tygodniu w Montreux w Szwajcarii. Przedstawiciele rządu syryjskiego i kilku ugrupowań rebelianckich kontynuują obecnie rokowania w Genewie.

Trwająca już blisko trzy lata zbrojna konfrontacja władz Syrii z opozycją pociągnęła za sobą ponad 130 tys. ofiar śmiertelnych.

d1q720s

Podziel się opinią

Share
d1q720s
d1q720s
Więcej tematów