Trwa ładowanie...

Czy asteroida 2009 JF1 uderzy w Ziemię? NASA zna odpowiedź

NASA ustaliła, że w kierunku Ziemi pędzi Asteroida 2009 JF1. Podano także szacunkowe prawdopodobieństwo uderzenia w naszą planetę oraz datę, kiedy mogłoby do tego dojść.

NASA szacuje szanse uderzenia asteroidy, która leci w kierunku Ziemi. Zdjęcie ilustracyjneNASA szacuje szanse uderzenia asteroidy, która leci w kierunku Ziemi. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Pixabay
d3hd8gy
d3hd8gy

Zaprojektowany przez NASA program "Sentry" śledzi 2009 JF1, na bieżąco monitoruje asteroidy i liczy każde prawdopodobieństwo uderzenia przez nie w Ziemię w ciągu najbliższych stu lat. Naukowcy uznali, że ta konkretna asteroida jest "potencjalnie niebezpieczna".

Aktualnie szansę kolizji oszacowano na 1 do 140 tysięcy. Według NASA to piąta najniebezpieczniejsza asteroida pod względem wielkości, odległości i prędkości zbliżania się do Ziemi.

Tak Rosjanie obchodzą sankcje. Otwarte restauracje McDonald’s przyciągają tłumy

d3hd8gy

NASA znalazła asteroidę, która może uderzyć w Ziemię

NASA ocenia, że 2009 JF1 może uderzyć w Ziemię już 6 maja tego roku o godzinie 8.34 rano czasu środkowoeuropejskiego. Jej średnica to niecałe 10 metrów, co oznacza, że jest mniejsza niż meteoryt, który w 2013 roku przeleciał nad Czelabińskiem.

Badacze ustalili, że asteroida 2009 JF1 porusza się z prędkością 23,92 km/s, czyli niemal dwukrotnie większą niż najniebezpieczniejsza istniejąca asteroida, która ma uderzyć w Ziemię w 2880 roku.

Warto jednak dodać, że obecnie mamy już technologię, która w przypadku najczarniejszego wariantu może uratować Ziemię przed kometą lub asteroidą. Naukowcy analizują w swojej pracy wiele różnych sposobów, które są opracowywane w celu odwrócenia kierunku potencjalnej asteroidy. Jednak skupiają się głównie na różnych wybuchowych penetratorach, które mają potencjał do zastosowania metody "Pulverize It" (PI).

d3hd8gy

Źródło: MARCA.COM, NASA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hd8gy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hd8gy
Więcej tematów