Trwa ładowanie...
d4eysdc

NASA nagrodziła polskich uczniów

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i
Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Instytut Badań Astronomicznych
(ARI) nagrodziły polskich uczniów, którzy wiosną tego roku brali
udział w międzynarodowym programie obserwacji obiektów bliskich
Ziemi.

d4eysdc
d4eysdc

Młodym Polakom udało się skutecznie zweryfikować orbity dwóch planetoid uważanych dotychczas za obiekty potencjalnie zagrażające naszej planecie oraz odkryć jedną nową asteroidę.

Wiosenna kampania NEO Confirmation Campaign rozpoczęła się 15 marca bieżącego roku i trwała jeden miesiąc. Celem akcji było potwierdzenie położenia już odkrytych obiektów typu Near Earth Object, czyli obiektów o orbitach bliskich Ziemi. W kampanii wzięły udział szkoły między innymi z Niemiec, Japonii, Maroka, Polski, Portugalii i Stanów Zjednoczonych.

W dwóch podobnych kampaniach realizowanych przez NASA i Astronomical Research Institute w 2007 roku (International Asteroid Search Campaign) polskie szkoły zasłynęły z odkrycia w sumie kilkunastu asteroid. W tym roku zadaniem uczniów było już nie tylko poszukiwanie nowych asteroid, ale przede wszystkim monitorowanie tych, które zostały już odkryte, zwłaszcza tych, które w przyszłości mogłyby uderzyć w Ziemię, czyli tak zwanych "killerów".

Pomiary wykonane przez szkoły z całego świata trafiły do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane o małych ciałach Układu Słonecznego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA. Podczas wiosennej kampanii role weryfikatorów pomiarów przesyłanych później do MPC pełnili dwaj polscy nauczyciele i edukatorzy - Bogdan Sobczuk, nauczyciel fizyki z toruńskiego Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha i dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

d4eysdc

Dzięki pomiarom wykonanym przez uczniów z Polski z prowadzonej przez Minor Planet Center listy "Virtual Impactors" zniknęły dwie asteroidy, co przez koordynatora kampanii Patricka Millera z Astronomical Research Institute zostało uznane jako "wielki sukces" - na całym świecie dokonało tego jeszcze tylko kilka innych szkół.

W wiosennej akcji NEO Confirmation Campaign jednej z polskich szkół udało się także odkryć nową asteroidę - nowy obiekt K08GB1Z został znaleziony na zdjęciach wykonanych 15 kwietnia.

Sukcesy polskich szkół zostały nagrodzone przez NASA i ARI specjalnymi dyplomami i plakietkami, które uczniowie i nauczyciele otrzymali na zakończenie roku szkolnego. Wyróżnionych zostało łącznie 51 uczniów i uczennic oraz ośmiu nauczycieli z dziewięciu polskich szkół i uczelni - VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu, Gimnazjum Miejskiego im. M. Kopernika w Sierpcu i Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego z tej samej miejscowości, I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Olsztynie, XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie, Zespołu Szkół w Libiążu i Wydziału Fizyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

Szkoły uczestniczyły w kampaniach IASC i NEO CC w ramach programu EU-HOU, który w Polsce jest koordynowany przez dr. hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W projekcie tym udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, jak na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj