Narzędzia zagłady
Pierwsze bomby były monstrualnych rozmiarów i wyglądały nieporadnie, ale kryła się w nich niszczycielska moc. Mogły być przenoszone jedynie przez ciężkie bombowce strategiczne. Dopiero kolejne generacje ładunków straciły na wadze na tyle, że mogą je zabierać na pokład lżejsze samoloty myśliwsko-bombowe.
Bomby atomowe muszą cechować się kilkoma istotnymi właściwościami. Przede wszystkim muszą być odporne na wibracje, zmiany temperatur i ciśnienia, czyli warunki, które występują podczas spadania z dużych wysokości. Ponadto z racji tego, że są przenoszone przez samoloty załogowe, muszą spełniać określone względy bezpieczeństwa, by nie doszło do ich detonacji podczas lotu - np. wczesne bomby były uzbrajane przez członków załogi niedługo przed zrzuceniem.
Na zdjęciu replika osławionej Car-Bomba (RDS-220 Iwan), czyli najpotężniejsza w historii zdetonowana bomba jądrowa. Jej siłę ocenia się na na 50-58 megaton, czyli była kilka tysięcy razy silniejsza od bomb zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki. Kolos ten ważył 27 ton i został zdetonowany 30 października 1961 roku w archipelagu Nowej Ziemi położonej na Morzu Arktycznym. Szacuje się, że energia wyzwolona podczas eksplozji była dziesięciokrotnie większa niż łączna energia wszystkich broni użytych podczas II wojny światowej.