Trwa ładowanie...

Narodziny dziecka zgłoś przez internet. Równie szybko złożysz wniosek o 500+

Zostałeś rodzicem? Nie trać czasu na chodzenie po urzędach, zarejestruj dziecko przez internet. Usługa zgłoszenia online narodzin jest dostępna dla każdego z nas, załatwienie sprawy zajmuje dosłownie kilka minut. Warunkiem jest posiadanie bezpłatnego Profilu Zaufanego.

Share
Narodziny dziecka zgłoś przez internet. Równie szybko złożysz wniosek o 500+Źródło: iStock.com, fot: Sebastian Gorczowski
d2wt7xt

Sześćdziesięcioletni dziś Pan Kazimierz urodziny obchodzi 4 września, mimo, że w dowodzie jako datę urodzenia ma 5 września. Skąd ta rozbieżność? Jego ojciec kilka dni po narodzinach syna poszedł do urzędu, a tam wpisano złą datę. Dziś już nikt nie pamięta kto się pomylił i dlaczego, a historia jest dyżurną rodzinną anegdotą i oczywiście przyczynkiem do żartów na temat sposobów świętowania narodzin w tamtym czasie.

Inna sytuacja – rodzice uzgodnili imię dziecka na Alicja, ojciec poszedł zarejestrować córkę, ale z przejęcia pomylił imiona. I tak dziewczynka formalnie stała się Aliną – choć jej mama z uporem nazywa ją Alicją.

Takich historii jest w Polsce mnóstwo. Wiele wskazuje jednak na to, że wkrótce będzie ich znacznie mniej – dzięki temu, że dziecko można zarejestrować online – bez wychodzenia z domu, dosłownie w kilka chwil. Na przykład wykorzystując moment, gdy pociecha spokojnie śpi.

d2wt7xt

Zainteresowanie e-usługą Ministerstwa Cyfryzacji jest bardzo duże – Od czerwca 2018 roku do dziś zarejestrowano w ten sposób ponad 56 tysięcy dzieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rejestracja dziecka krok po kroku

Jak pokazują statystyki we wrześniu liczba zgłaszanych maluchów jest najwyższa.Do niedawna rodzice nie mieli wyboru – musieli w ciągu 21 dni dopełnić tego obowiązku w urzędzie. Dziś nie muszą nawet wychodzić z domu.

Dziecko zarejestrować może każde z rodziców, przez internet. To proste i przebiega w kilku krokach:

  • trzeba wejść na stronę www.gov.pl
  • wybrać zakładkę "Rodzina i małżeństwo", a w niej e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka, kliknij Zgłoś urodzenie dziecka
  • zaloguj się profilem zaufanym
  • wypełnij zgłoszenie (trzeba wpisać m.in. dane drugiego rodzica, dane dziecka, w tym imię, wybrać miejsce zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów - osobiście, pocztą tradycyjną lub na skrzynkę ePUAP)
  • podpisz wniosek Profilem Zaufanym
d2wt7xt

- Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego poza aktem urodzenia przesyła do rodziców bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dokumenty powstają w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia — pod warunkiem, że Urząd otrzymał kartę urodzenia dziecka. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna – i przekaże ją do USC najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień lub mógł wcześniej poinformować o tym, że dokumenty można – jeśli chcemy - odebrać osobiście.

Bezpłatny Profil Zaufany także do 500+

Bez Profilu Zaufanego nie da się zarejestrować dziecka online. Profil zaufany to bowiem nie tylko bezpłatny podpis elektroniczny, wykorzystywany do podpisywania dokumentów (np. podań czy wniosków) składanych do urzędów i innych instytucji publicznych, ale i środek naszej identyfikacji elektronicznej.

Jego założenie jest proste, a rejestracja dziecka może być dobrym powodem, by Profil założyć. Dostępnych jest coraz więcej usług publicznych, z których można skorzystać przez internet, a do których Profil Zaufany będzie niezbędny.

d2wt7xt

Dodajmy, że jego założenie nic nie kosztuje, a można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej lub złożyć wniosek przez internet a następnie potwierdzić tożsamość w jednym z wielu punktów w całej Polsce – ich lista oraz dokładne instrukcje założenia Profilu są dostępne na stronie https://www.gov.pl/cyfryzacja/profil-zaufany-ego-.

Dzięki Profilowi Zaufanemu - także przez internet - można od razu złożyć drugi dokument ważny przy narodzeniu dziecka. To wniosek o świadczenie 500+, które od lipca tego roku przysługuje również na pierwsze dziecko. Im szybciej złożymy formularz, tym szybciej otrzymamy środki na nowonarodzonego malucha.

d2wt7xt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2wt7xt
Więcej tematów