Trwa ładowanie...
dnxktkv

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 24 marca obchodzimy nowe święto

Stało się, będzie nowe święto państwowe, ale nie będzie dnia wolnego od pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której był inicjatorem. Wcześniej przegłosował ją parlament. Wybór daty 24 marca nie jest przypadkowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Święto upamiętnia morderstwo rodziny Ulmów
Święto upamiętnia morderstwo rodziny Ulmów (Wikimedia Commons CC0)
dnxktkv

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca. Będzie miał on charakter państwowy. Tego dnia w 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci i ukrywających się u tej rodziny Żydów.

"Przeciwstawili się terrorowi nazistów

"W hołdzie Obywatelom Polskim - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów" - czytamy we wstępie ustawy.

dnxktkv

Z kolei prezydent przekonywał, że ustanowienie "Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów". Wcześniej ustawę przegłosował Sejm i Senat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polscy kierowcy co raz częściej popełniają ten katastrofalny błąd

dnxktkv

Podziel się opinią

Share
dnxktkv
dnxktkv
Więcej tematów