Trwa ładowanie...

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 24 marca obchodzimy nowe święto

Stało się, będzie nowe święto państwowe, ale nie będzie dnia wolnego od pracy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której był inicjatorem. Wcześniej przegłosował ją parlament. Wybór daty 24 marca nie jest przypadkowy.

Share
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 24 marca obchodzimy nowe święto
Źródło: Wikimedia Commons CC0
d3kt1p6

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony będzie 24 marca. Będzie miał on charakter państwowy. Tego dnia w 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci i ukrywających się u tej rodziny Żydów.

"Przeciwstawili się terrorowi nazistów

"W hołdzie Obywatelom Polskim - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów" - czytamy we wstępie ustawy.

Z kolei prezydent przekonywał, że ustanowienie "Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów". Wcześniej ustawę przegłosował Sejm i Senat.

d3kt1p6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polscy kierowcy co raz częściej popełniają ten katastrofalny błąd

d3kt1p6

Podziel się opinią

Share
d3kt1p6
d3kt1p6
Więcej tematów