Trwa ładowanie...

24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Będzie nowe święto państwowe

Senat poparł ustawę, teraz trafi ona do prezydenta. Andrzej Duda na pewno ją podpisze, bo sam inicjował projekt. Dlatego 24 marca będziemy obchodzili nowe święto państwowe.

Share
24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Będzie nowe święto państwowe
Źródło: Wikimedia Commons CC BY
d2ilhln

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 58 senatorów, 14 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Tym samym opowiedział się za ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Wybór nie jest przypadkowy. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów - Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci oraz ukrywających się u tej rodziny Żydów.

Wcześniej projekt przegłosował Sejm. Za przyjęciem nowego dnia pamięci głosowało 399 posłów, przeciw było 21. Dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Jak wynika z treści ustawy, ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu "Polakom - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów."

d2ilhln

Z kolei prezydent przekonywał, że ustanowienie "Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej jest wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi nazistów".

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zobacz także: Uwielbiamy Czechów, a nienawidzimy … zobacz najnowszy ranking!

d2ilhln

Podziel się opinią

Share
d2ilhln
d2ilhln
Więcej tematów