Trwa ładowanie...

Święto bez Łukaszenki. Doniesienia o "lekarzach z Moskwy"

Na Białorusi trwają uroczystości związane z obchodami święta flagi państwowej, herbu i hymnu. Delegacje spotkały się na Placu Flagi Państwowej w Mińsku, ale zabrakło najważniejszego gościa - Alaksandra Łukaszenki. W sobotę dyktator miał trafić do szpitala.

Narodowe święto bez Łukaszenki. Mnożą się spekulacje Narodowe święto bez Łukaszenki. Mnożą się spekulacje Źródło: TG
d2dqijq
d2dqijq

Główne obchody mają miejsce na pl. Flagi Państwowej w Mińsku. To tam zebrały się wszystkie delegacje, uczniowie, wojskowi oraz orkiestra. Z mównicy przemawiał jedynie premier Raman Hałouczenka i to on odczytał list gratulacyjny rzekomo napisany przez Łukaszenkę.

Łukaszenka się nie pojawił, ale napisał list

"Symbole te ucieleśniają pamięć pokoleń, odzwierciedlają tożsamość narodową i trudną drogę historyczną narodu, spajają przeszłość, teraźniejszość i przyszłość państwa białoruskiego. Nasza prawdziwie narodowa flaga, herb i hymn są zrozumiałe i zgodne z prawdą, zachowują światową mądrość, wzmacniają siły duchowe, inspirują do nowych osiągnięć" - napisał w liście Łukaszenka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspert o wizerunku Putina: od sportowca do zawałowca

Padły także słowa o "pokoju". "Pragnienie pokoju, przywiązanie do ojczyzny i gotowość do tworzenia dla przyszłych pokoleń pomagały Białorusinom zawsze pozostawać wiernymi sobie i swoim zasadom. Jestem przekonany, że te cechy pozwolą nam nie tylko sprostać dzisiejszym wyzwaniom, ale także pomnożyć dorobek okresu suwerenności" - dodał.

d2dqijq

Dyktator trafił do szpitala

Rosyjski kanał CHKA-OGPU (zbliżony do źródeł Kremla) twierdzi, że Łukaszenka był leczony przez moskiewskich lekarzy, którzy wielokrotnie latali do Mińska.

"Łukaszenka miał jakąś 'awarię, która spowodowała bardzo poważne choroby układu hormonalnego i choroby kardiologiczne. Przyczyny nie są znane" - pisze kanał. powołując się na źródło "zaznajomione z sytuacją".

Łukaszenka miał także 11 maja trafić do Republikańskiego Klinicznego Centrum Medycznego i tam "spodziewali się kolejnej wizyty profesorów z Moskwy. Czy Łukaszenka jest teraz w tym samym miejscu, czy został przetransportowany: źródło nie wie".

d2dqijq

Parada Zwycięstwa i nagły powrót Łukaszenki

Plotki o pogorszeniu stanu zdrowia prezydenta Białorusi pojawiły się po jego wizycie w Moskwie na Paradzie Zwycięstwa. Łukaszenka, zamiast zjeść obiad z Putinem i pozostałymi członkami delegacji, wrócił do Mińska.

Po 9 maja prezydent Białorusi nie pojawił się ponownie publicznie. Według doniesień lokalnych mediów, kawalkada Łukaszenki dotarła wczoraj do Republikańskiego Klinicznego Centrum Medycznego w Mińsku i zatrzymała się tam na dwie godziny. Jednocześnie służby prasowe i urzędnicy Łukaszenki nie komentują sytuacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dqijq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2dqijq
Więcej tematów