Najwierniejszy elektorat SLD
Polacy najczęściej wskazują na Prawo i Sprawiedliwość oraz Platformę Obywatelską, jako partie wyrażające na scenie politycznej ich interesy i poglądy, ale to SLD ma najsilniej utożsamiający się z nim elektorat - wynika z najnowszych badań CBOS.
09.03.2005 15:40
CBOS zapytał Polaków, która z dziewięciu największych partii politycznych - PiS, PO, LPR, PSL, Samoobrona, UW, UP, SdPl, SLD - wyraża ich poglądy lub reprezentuje ich interesy co najmniej w niewielkim zakresie.
40% badanych wskazało PiS - z tego 58% uznało działalność partii za całkowicie zgodną z własnymi poglądami i interesami; 37% badanych poparło - PO, a z tego całkowicie identyfikuje się nią 53% sympatyków.
Natomiast SLD jest partią, wśród zwolenników której - choć było ich wśród badanych najmniej (13%) - aż 65% uznaje jej działania za całkowicie zgodne z ich własnymi interesami i poglądami.
Podobny odsetek całkowicie identyfikujących się z nią zwolenników ma Samoobrona. Popiera ją 23% ogółu badanych, ale z tego aż 64% całkowicie utożsamia się z jej działalnością.
LPR poparło 26% badanych, z tego 46% całkowicie.
Z badań wynika, że najmniejszy odsetek zwolenników całkowicie identyfikujących się z jej działalnością ma SdPl - 30%, którą poparło 16% ogółu badanych.
Równocześnie ponad połowa ogółu badanych (54%) wskazała na SLD, jako partię reprezentującą linię polityczną sprzeczną z ich interesami i poglądami. Niewielu mniej ankietowanych wyraziło podobną opinię w stosunku do Samoobrony - 48%.
Ponad jedna trzecia ogółu badanych za niezgodną czy sprzeczną z ich własnymi poglądami uważa działalność LPR (36%), SdPl (36%) oraz UP (35%).
Natomiast najbardziej ambiwalentnie postrzegana są UW i PSL. Z UW identyfikuje się 22% badanych, zaś 28% uznaje jej działalność za sprzeczną z własnymi poglądami. W przypadku PSL wskaźniki te wynoszą odpowiednio - 25 i 24%.
CBOS zastrzega jednak, że dane odnośnie SLD i SdPl należy traktować z dużą ostrożnością ze względu na niewielką liczbę badanych deklarujących poparcie dla tych ugrupowań.
Badanie przeprowadzono w dniach 7-10 stycznia br., na liczącej 1089 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.