Trwa ładowanie...
d3il1j1
ruch
13-07-2001 16:08

Największa petycja w dziajach ludzkości na rzecz krajów Trzeciego Świata

Według danych ONZ codziennie z powodu kryzysu zadłużenia Trzeciego Świata umiera 19 tys. dzieci. Zbliżający się szczyt G7 mógłby rozwiązać ten problem - uważa Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. Przedstawiciele Ruchu wysłali list otwarty do ambasad krajów G7 w imieniu ponad 250 tys. polskich sygnatariuszy światowej Petycji Jubileusz 2000, wzywającej do anulowania długów najbiedniejszych krajów świata.

d3il1j1
d3il1j1

Szczyt przywódców G7 w Genui we Włoszech rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Z tej okazji Ruch Solidarności wysłał do ambasad G7 list otwarty z apelem o anulowanie długów najbiedniejszych krajów. Jest to część światowej akcji, trwającej już od kilku lat. Petycje Jubileusz 2000 podpisało niemal 24,5 mln osób ze 166 krajów. Według organizatorów akcji jest to największa petycja w historii ludzkości! Polacy znaleźli się na 20. miejscu - petycje podpisało ponad 253 tys. osób.

Od wielu lat toczy się batalia o wyzwolenie krajów ubogich z ekonomicznej niewoli zadłużenia. Kraje te od lat przeznaczają kilkakrotnie więcej pieniędzy na rosnące odsetki niż na ochronę zdrowia, edukację czy poprawę bytu głodujących obywateli. Do anulowania zadłużenia wzywa nieustannie papież Jan Paweł II, organizacje humanitarne i rozwojowe, gwiazdy muzyki pop. Powstał ogólnoświatowy ruch - Koalicja Jubileusz 2000, dążący do osiągnięcia tego celu.

Obecnie przygotowywana jest kolejna ogólnoświatowa demonstracja w Genui na rzecz anulowania długów. Wydarzenie to znajdzie się zapewne w centrum uwagi mediów światowych - podobnie jak demonstracje w czasie kilku poprzednich szczytów.(an)

d3il1j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il1j1
Więcej tematów