Największa liczba pierwsza
Ponad 200 tys. komputerów połączonych w sieć pracowało przez osiem lat, by wyselekcjonować jak największą liczbę pierwszą. Udało się. Wynik składa się z 6.320.430 cyfr - poinformowała agencja Associated Press.
"To była tylko kwestia czasu" - uważa Michael Schafer, absolwent Uniwersytetu Stanowego Michigan, który nadzorował przebieg projektu.
Liczbę pierwszą można podzielić tylko przez nią samą i przez jeden, a wynik powinien być liczbą całkowitą. Najmniejsze liczby pierwsze to 2, 3, 5, 7 itd. Największa znana do tej pory liczba pierwsza miała o 2 mln cyfr mniej.
W projekcie uczestniczyli ochotnicy. Ich komputery - w sumie 211 tys. maszyn - wykonywały 9 trylionów operacji na sekundę. Użytkownik mógł w tym czasie pracować w innych programach, bo komputer prowadził obliczenia w tle.
Zdaniem Schafera, na uwagę zasługuje nie tyle znalezienie największej liczby pierwszej, co fakt zaangażowania tylu komputerów w ramach jednego projektu. "Wynik jest ciekawy, ale tak naprawdę nie znajdzie żadnego zastosowania. Ludzie będą wieszali sobie na ścianach obrazy z zapisem liczby pierwszej" - żartuje.