Trwa ładowanie...
d2huorm
komputery
11-12-2003 18:06

Największa liczba pierwsza

Ponad 200 tys. komputerów połączonych w sieć pracowało przez osiem lat, by wyselekcjonować jak największą liczbę pierwszą. Udało się. Wynik składa się z 6.320.430 cyfr - poinformowała agencja Associated Press.

d2huorm
d2huorm

"To była tylko kwestia czasu" - uważa Michael Schafer, absolwent Uniwersytetu Stanowego Michigan, który nadzorował przebieg projektu.

Liczbę pierwszą można podzielić tylko przez nią samą i przez jeden, a wynik powinien być liczbą całkowitą. Najmniejsze liczby pierwsze to 2, 3, 5, 7 itd. Największa znana do tej pory liczba pierwsza miała o 2 mln cyfr mniej.

W projekcie uczestniczyli ochotnicy. Ich komputery - w sumie 211 tys. maszyn - wykonywały 9 trylionów operacji na sekundę. Użytkownik mógł w tym czasie pracować w innych programach, bo komputer prowadził obliczenia w tle.

Zdaniem Schafera, na uwagę zasługuje nie tyle znalezienie największej liczby pierwszej, co fakt zaangażowania tylu komputerów w ramach jednego projektu. "Wynik jest ciekawy, ale tak naprawdę nie znajdzie żadnego zastosowania. Ludzie będą wieszali sobie na ścianach obrazy z zapisem liczby pierwszej" - żartuje.

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj