PolskaNajtańsza fotografia świata w Krakowie

Najtańsza fotografia świata w Krakowie


Zamiast potężnych obiektywów i skomplikowanej elektroniki – zwykłe pudełko z dziurką. W ramach festiwalu Fotoporuszenie na Placu Nowym w Krakowie odbędą się popołudniu warsztaty fotografii otworkowej, czyli takiej, w której zamiast współczesnego aparatu fotograficznego używa się urządzenia zwanego camera obscura. Od niego zaczęła się droga sztuki fotograficznej.

Najtańsza fotografia świata w Krakowie

W ramach krakowskich warsztatów prowadzonych przez Karola Hordzieja dowiedzieć się będzie można więcej na temat historii camera obscura, zobaczyć współcześnie wykonywane tą techniką zdjęcia, a przede wszystkim wykonać samemu fotografię przygotowaną przez prowadzących kamerą otworkową. Kamery będą rozdawane na miejscu, a zdjęcie wywołane i wydrukowane tego samego dnia. Efekty będą prezentowane na wystawie w jednym krakowskich klubów oraz w formie cyfrowej na jednym z projektorów.

O godzinie 15 rozpocznie się wprowadzający pokaz i rozdanie kamer. Mimo iż naświetlanie materiału światłoczułego w kamerze otworkowej trwać może nawet kilkadziesiąt minut, efekty pracy uczestników warsztatów można będzie zobaczyć już w okolicach godziny 17. Wtedy też następne osoby będą mogły wysłuchać wykładu i dostać przygotowane kamery.

Camera obscura to światłoszczelna skrzynka z niewielkim otworkiem w przedniej ściance, umożliwiająca uzyskanie na tylnej ściance odwróconego obrazu przedmiotu ustawionego przed otworkiem. Camera obscura stosowana była przez malarzy i grafików jako narzędzie pomocnicze, zwłaszcza do dokładnego wykreślania perspektywy przy malowaniu widoków architektonicznych (m.in. przez Leonarda da Vinci). Camera obscura była znana już w starożytności. W XIX więku w otworek wstawiono obiektyw i tak rozpoczęła się kariera aparatu fotograficznego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)