Najstarszy biskup w Polsce szykuje się do swojego święta
W niedzielę w Krakowie odbędą się uroczystości związane z 40-leciem posługi biskupiej ks. Albina Małysiaka. 93-letni biskup senior archidiecezji krakowskiej jest najstarszym hierarchą w Polsce.
Za ratowanie Żydów podczas okupacji został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"
Jubileuszowe uroczystości miały się odbyć 16 i 17 kwietnia, ale ze względu na żałobę narodową po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zostały przełożone.
W niedzielę o 17.30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona dziękczynna msza św., której przewodniczyć będzie sam jubilat, a koncelebransami będą kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosi bp Jan Szkodoń. W imieniu wiernych podziękowania dla bp. Małysiaka złoży aktor Tadeusz Szybowski. W poniedziałek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się wieczór jubileuszowy, podczas którego zaprezentowany zostanie fabularyzowany film dokumentalny "Z wiarą na głęboką wodę" o bp. Małysiaku.
- Bp Małysiak to było objawienie, bardzo dynamiczny duszpasterz akademicki na krakowskim miasteczku studenckim w bardzo trudnych latach. Zdolny i posiadający umiejętność podejścia do ludzi, gromadził wokół siebie tłumy. Zafascynowany tym bp Wojtyła powołał go do posługi biskupa pomocniczego - powiedział bp Tadeusz Pieronek.
- To jest człowiek niespożytej energii. Mając 92 lata wygląda na sześćdziesiątkę, ma niesłychaną żywotność, którą pożytkuje jak potrafi - mówił bp Pieronek. Dodał, że prywatnie bp Małysiak jest niezwykle serdeczny.
Ks. infułat Jerzy Bryła, który zna bp. Małysiaka od 58 lat, podkreślił, że jubilat jako kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy przemierzył z kazaniami całą Polskę. - Wygłosił ok. 10 tys. kazań. Wszędzie znajdował wielki posłuch. Mówił żywo i interesująco. Ks. kard. Wojtyła widząc kiedyś, jak ks. Małysiak z zapałem przemawiał na zebraniu katechetów powiedział: swoją drogą ten Małysiak to jest ogień - opowiedział ks. Bryła.
Dodał, że ks. Małysiak niezwykle zasłużył się jako duszpasterz akademicki, wówczas 32 razy był przesłuchiwany przez SB, dwukrotnie był wzywany do odbycia kary więzienia za swoją działalność (do czego nie doszło). - Usiłowano też dokonać zamachu na niego - jego samochód próbowała najechać ciężarówka - mówił ks. Bryła.
- To jest człowiek, który z całego serca kocha Polskę. Mówi, że dwie godziny swojego cennego czasu poświęca na przeczytanie prasy, żeby zobaczyć, czy w końcu jest ktoś, kto uratuje naszą ojczyznę. Wzywa, żeby dobrze się zastanowić, na kogo się głosuje i sam zawsze uczestniczy w głosowaniu - powiedział ks. infułat Bryła. - Bp Albin Małysiak ma niesamowite poczucie humoru, nie obraża się - dodał.
Bp Małysiak urodził się w 1917 r. w Koconiu niedaleko Żywca. Mając 19 lat - w kwietniu 1936 r. - złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1941 r. w Krakowie z rąk bp. Stanisława Rosponda.
Pracował początkowo jako wikariusz i katecheta w Zembrzycach koło Wadowic, gdzie w czasie okupacji organizował "dożywialnię" dla dzieci i osób wysiedlonych, a w latach 1942-47 był kapelanem krakowskiego Zakładu Helclów - ośrodka dla osób niedołężnych i starszych.
W czasie okupacji ks. Małysiak wspólnie z dyrektorką zakładu siostrą Bronisławą Wilemską pomógł pięciorgu Żydom. Ksiądz wydał im metryki chrztu i zaopatrzył ich w inne niezbędne dokumenty. Kiedy ośrodek został ewakuowany do Szczawnicy, żydowscy podopieczni wraz z innymi pensjonariuszami zamieszkali w willi "Adria", oddalonej zaledwie o trzysta metrów od posterunku niemieckiej żandarmerii. Mężczyźni doczekali w ośrodku końca wojny, żydowskie pensjonariuszki zmarły jesienią 1944.
Ks. Albin Małysiak i s. Bronisława Wilemska w 1993 r. zostali uhonorowani tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". W październiku 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński za ratowanie Żydów odznaczył biskupa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pod wojnie ks. Małysiak był katechetą w szkole średniej i wikariuszem parafii pw. Najświętszej Rodziny w Krakowie. W 1950 uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1952 doktorat z teologii. Pracował m.in. w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, a od 1954 wykładał w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. W 1959 r. został proboszczem krakowskiej parafii Księży Misjonarzy pw. NMP Z Lourdes na miasteczku studenckim, gdzie rozwinął duszpasterstwo akademickie.
W styczniu 1970 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 5 kwietnia 1970 r. Jego biskupia dewiza to "Ave Maria".
Brał udział w pracach wielu komisji Episkopatu Polski, m.in. przewodniczył Podkomisji ds. Zakonów Klauzurowych i troszczył się o zaangażowanie mediów w dzieło nowej ewangelizacji.
Od 1993 r. bp Albin Małysiak przebywa na emeryturze. Wciąż aktywnie uczestniczy w organizowanych w Krakowie uroczystościach patriotycznych.
W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała mu honorowe obywatelstwo miasta jako wybitnemu kapłanowi, duszpasterzowi kilku pokoleń krakowskiej młodzieży, Polakowi odznaczonemu Medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Bp Albin Małysiak interesuje się historią, geografią, jego ulubione zajęcia to turystyka i jazda na rowerze, a ulubione lektury to dzieła teologiczne i książki o historii Kościoła i świata. Zna doskonale łacinę i grekę oraz język niemiecki.
W 2008 r. bp Małysiak jako pierwszy polski biskup od czasów reformy liturgicznej udzielił grupie wiernych bierzmowania i odprawił mszę pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, nazywanej potocznie liturgią starą lub trydencką.