Problemy już się zaczęły. Zniknie najpopularniejszy owoc świata?
Zmiany klimatu mogą poważnie zagrozić przyszłości najczęściej spożywanego owocu na świecie. Eksperci ostrzegają, że do 2080 r. dwie trzecie obszarów uprawnych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach może stać się niezdatne do uprawy.
Co musisz wiedzieć?
- Zmiany klimatu wpływają na uprawy bananów: Rosnące temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają plantacjom w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, skąd pochodzi 80 proc. eksportowanych bananów.
- Zagrożenie dla lokalnych społeczności: Wiele społeczności wiejskich w regionie odczuwa negatywne skutki zmniejszających się plonów, co wpływa na ich źródła utrzymania.
- Odmiana Cavendish w niebezpieczeństwie: Najczęściej eksportowana odmiana bananów jest szczególnie podatna na zmiany klimatyczne, co może wpłynąć na jej przyszłość.
Jak zmiany klimatu wpływają na uprawy bananów?
Eksperci z organizacji Christian Aid ostrzegają, że zmiany klimatyczne mogą poważnie wpłynąć na przyszłość upraw bananów - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rosnące temperatury, nieregularne opady i coraz silniejsze burze to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoją plantacje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. "Zmniejszają się plony, a społeczności wiejskie w całym regionie odczuwają tego negatywne skutki" – czytamy w raporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto wypadł najsłabiej w debacie? "Pierwsza taka kampania"
Jak wskazuje "Rzeczpospolita", banany są czwartym najważniejszym źródłem pożywienia na świecie, zaraz po pszenicy, ryżu i kukurydzy. "Około 80 proc. bananów uprawianych globalnie przeznacza się na konsumpcję lokalną, a ponad 400 milionów ludzi polega na tym owocu jako źródle 15-27 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego" – wskazano w raporcie Christian Aid.
- Zmiany klimatyczne zabijają nasze uprawy. To oznacza brak dochodu, bo nie mamy czego sprzedawać. Moje plantacje umierają. To, co się dzieje, to po prostu śmierć – zaznacza Aurelia Pop Xo, rolniczka z Gwatemali.
Jak wskazują wnioski raportu, bez pilnych działań na rzecz ochrony klimatu i różnicowania upraw, już wkrótce zabraknąć może jednego z najważniejszych owoców na świecie.
Źródło: "Rzeczpospolita"