Trwa ładowanie...
25-09-2006 06:10

Najpilniej strzeżona tajemnica Samoobrony


Weksle Samoobrony, które trzymają posłów w tej partii, nie są zgodne z konstytucją, ale ci, którzy od Leppera jednak uciekli, mają się czego bać - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Dziennik dodaje, że umowy z 2005 roku to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic Samoobrony.

Najpilniej strzeżona tajemnica SamoobronyŹródło: AFP
d2mhzdo
d2mhzdo

Kandydaci weksle podpisywali w biurze partii w Warszawie, nie mogli zabrać kopii. Ich wahania przecinano - nie podpiszesz, nie startujesz.

"Gazeta Wyborcza" dotarła do kopii takiej umowy. Konstrukcja jest sprytna - weksle nie są po prostu "karą za opuszczenie partii". Kandydaci godzili się zapłacić związkowi zawodowemu Samoobrona 552 tysięcy złotych - za korzystanie z logo Samoobrony w kampanii wyborczej. Co miesiąc przez całą kadencję kandydaci muszą spłacać po 11,5 tys. Umowa zastrzega: na konto związku przelewa się tylko 2300 złotych. To 20% raty; 80% jest zawieszane.

Dziennik dodaje, że jeśli poseł czy senator nie robi kłopotów, suma zawieszonych rat na koniec kadencji będzie umorzona. Ale co wtedy, gdy odchodzą z partii? Wtedy muszą zwrócić całą niespłaconą kwotę. I to niezależnie od tego, czy odeszli sami, czy ich wyrzucono. Weksle podpisywano in blanco; dla pewności poręczali je małżonkowie. (IAR)

d2mhzdo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhzdo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj