"Najpierw uzasadnienie, potem komentarz ws. grupy trzymającej władzę"
Były sekretarz KRRiT Włodzimierz Czarzasty powiedział, że skomentuje umorzenie śledztwa w sprawie tzw. grupy trzymającej władzę, kiedy zostaną przedstawione motywy i uzasadnienie umorzenia.
Kiedy zostanie opublikowane uzasadnienie umorzenia, to zwołam konferencję prasową, na której poinformuję o wszelkich dalszych krokach, łącznie z krokami prawnymi, które będę sam - lub z kimś - zamierzał robić - powiedział Czarzasty.
Białostocka prokuratura formalnie umorzyła śledztwo w sprawie tzw. grupy trzymającej władzę, czyli próby ustalenia osób, które miały wysłać Lwa Rywina z korupcyjną propozycją do Agory.
Jak powiedział sejmowej komisji sprawiedliwości prokurator krajowy Marek Staszak, powodem umorzenia było przedawnienie karalności przestępstwa płatnej protekcji, ale także fakt, że składu owej grupy nie udało się ustalić.
Według raportu sejmowej komisji śledczej ds. tej afery, którego autorem był poprzedni minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, tzw. grupa trzymająca władzę to: Leszek Miller, Aleksandra Jakubowska, Lech Nikolski, Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski. Oni sami zaprzeczają.
Pierwsza część śledztwa zakończyła się oskarżeniem czterech osób, w tym byłej wiceminister kultury Aleksandry Jakubowskiej, oraz byłych urzędników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Ministerstwa Kultury.
Postawiono im zarzuty dotyczące bezprawnego przerobienia nowelizacji ustawy, do czego się nie przyznali. Proces w tej sprawie zakończył się przed sądem w Warszawie, skazana została na karę więzienia w zawieszeniu jedynie b. szefowa departamentu prawnego KRRiT, pozostałe trzy osoby sąd uniewinnił. Prokuratura zapowiedziała apelację.
Lew Rywin, skazany na dwa lata więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory, na początku ubiegłego roku przedterminowo opuścił zakład karny.