Najnowszy sondaż WP. Polacy "za" noszeniem maseczek nawet po szczepieniu
Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Wirtualnej Polski rozwiewa wątpliwości ws. przywilejów dla osób zaszczepionych. Ponad połowa Polaków chce utrzymania obowiązku maseczkowego dla osób, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.
11.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 04:41
W badaniu IBRiS dla WP ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem osoby zaszczepione powinny być zwolnione z obowiązku noszenia maseczek?".
Wyniki mogą zaskakiwać. Aż 57,4 proc. badanych jest przeciwko zniesieniu obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Odsetek takich odpowiedzi jest wyższy wśród kobiet (63 proc.) niż mężczyzn (53 proc.).
Z kolei zniesienia obowiązku maseczkowego domaga się blisko co trzeci ankietowany - 34,3 proc. Większymi zwolennikami takiego rozwiązania są mężczyźni (40 proc.) niż kobiety (28 proc.).
8,2 proc. Polaków nie ma na ten temat zdania.
Sondaż WP. Polacy na temat noszenia maseczek
Ciekawe wyniki przynosi także podział badanych w sondażu ze względu na wiek.
Wśród najmłodszej grupy ankietowanych w wieku od 18 do 29 lat aż 65 proc. domaga się utrzymania obowiązku zakrywania ust i nosa. Na przeciwległym biegunie znajduje się grupa seniorów w wieku 60-69 lat - w niej aż 41 proc. chce zdjąć maseczki po przyjęciu dawki szczepionki przeciwko COVID-19.
Ponad połowa mieszkańców wsi (51 proc.) oraz dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców (60 proc.) chce utrzymania obowiązku maseczkowego dla osób, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w sondażu dla Wirtualnej Polski sprawdził również, jak wykształcenie warunkuje podejście do obowiązku maseczkowego dla osób zaszczepionych.
Większość osób, bez względu na nie, jest za utrzymaniem obostrzenia - szczególnie jest to wyraźne wśród osób z licencjatem (62 proc.) oraz z wykształceniem podstawowym (56 proc.).
Z badania IBRiS dla WP wynika także, że aż 83 proc. ankietowanych określających się jako zwolennicy PSL-Kukiz'15 oraz 69 proc. Lewicy jest przeciwko zniesieniu maseczek dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. Odmiennego zdania są wyborcy Konfederacji (44 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (42 proc.).
Badanie IBRiS dla WP przeprowadzono od 8 do 9 stycznia 2021 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów. Błąd oszacowania wyniósł 3 proc.
Szczepionka na COVID. Kolejna grupa rozpocznie szczepienia
Od 15 stycznia ruszy akcja zapisów na szczepienia wśród grupy pierwszej - na początku szczepionkę przyjmą osoby 70+, a dopiero potem m.in. nauczyciele i pracownicy służb mundurowych. - Naszą intencją jest, aby Domy Pomocy Społecznej zaszczepić jak najszybciej. Ten tryb, w związku ze specyfiką DPS-ów, będzie nieco inny - oświadczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Z ostatniego sondażu IBRiS dla WP wynika, że większość Polaków obawia się powikłań po zaszczepieniu na koronawirusa. Mimo to blisko 40 procent ankietowanych deklaruje, że przyjmie szczepionkę na COVID. Co ciekawe, najwięcej obaw jest wśród młodych ludzi.