Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż uderza w PiS. Kaczyński w tarapatach

Jest najnowszy sondaż parlamentarny. Z badania przeprowadzonego przez pracownię CBOS wynika, że PiS jest w sporych tarapatach. Partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi w sondażu, przegrywa jednak z połączonym blokiem anty-PiS. Ratunkiem mógłby być jednak jeden sojusz.

Share
Najnowszy sondaż. PiS w tarapatach. Musi szukać sojuszników Najnowszy sondaż. PiS w tarapatach. Musi szukać sojuszników Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d3q96cs

Najnowszy sondaż parlamentarny został przeprowadzony przez pracownię CBOS. Badanie odbyło się w dniach 4-14 listopada na reprezentatywnej próbie 1100 osób. Do przeprowadzenia sondażu wykorzystano metody CATI, CAPI oraz CAWI.

Najnowszy sondaż. PiS w tarapatach

Jak wynika z najnowszego sondażu parlamentarnego, na prowadzeniu w dalszym ciągu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość. Jarosław Kaczyński nie ma jednak powodów do zadowolenia.

Z badania pracowni CBOS wynika, że swój głos na PiS chciałoby oddać 29,3 proc. wyborców. To, co prawda, o 0,9 pp. więcej niż w ostatnim badaniu, jednak ten wynik nie zapewnia ugrupowaniu rządzącemu samodzielnych rządów.

Gorzkie słowa wiceministra pod adresem Merkel

Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS traci, KO zyskuje

W najnowszym sondażu parlamentarnym na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem 17,9 proc. ankietowanych. Ugrupowanie Donalda Tuska również zyskało w stosunku do badania z października (17,2 proc. głosów).

d3q96cs

Ostatnie miejsce na podium przypadłoby Polsce 2050 Szymona Hołowni. Tu zauważalny jest spadek o 0,2 pp. względem października. W ostatnim badaniu Polska 2050 mogła liczyć na 12,2 proc. poparcia, zaś w listopadzie na 12 proc.

Poza podium znalazłyby się Konfederacja i Lewica. Według najnowszego sondażu to pierwsze ugrupowanie mogłoby liczyć na 5,5 proc. głosów ankietowanych - to spadek o 2,1 pp., z kolei Lewica na zaledwie 4,9 proc. poparcia (wzrost o 0,2 pp.względem października), co mogłoby wskazywać na fakt, że politycy tego ugrupowania nie znaleźliby się w Sejmie.

Najnowszy sondaż ciosem dla PiS. Potrzebne szukanie sojuszników

Co oznaczają powyższe wyniki? Gdyby najnowszy sondaż się sprawdził, PiS straciłoby znacznie na rzecz bloku opozycji. Połączone siły KO, Polski 2050 i Lewicy dają łącznie 34,8 proc. głosów wyborców.

d3q96cs

Jedynym ratunkiem dla PiS byłaby umowa koalicyjna z Konfederacją - takie rozwiązanie oznacza jednak impas. Łączny wynik PiS i Konfederacji również daje 34,8 proc. głosów. Oznacza to, że Jarosław Kaczyński musiałby szukać sojuszników w innych ugrupowaniach.

Problemy PiS odnotowała we wpisie również pracownia CBOS. "Mimo wzrostu o 1 punkt proc. potwierdził się ubiegłomiesięczny spadek poparcia dla PiS" - czytamy.

Najnowszy sondaż. Wielu niezdecydowanych, PSL poza Sejmem

Według najnowszego sondażu pracowni CBOS poza parlamentarnymi ławami na pewno znalazłby się PSL i Kukiz'15. W najnowszym badaniu ludowcy mogliby liczyć na zaledwie 2 proc. poparcia, z kolei posłowie Pawła Kukiza na 1 proc. głosów ankietowanych.

Jak informuje CBOS, w najnowszym sondażu aż 22 proc. respondentów nie wiedziała, na kogo oddałaby swój głos. Z kolei 4 proc. badanych odmówiło odpowiedzi na pytanie o preferencje partyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3q96cs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q96cs
d3q96cs
Więcej tematów