Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Polacy chcą końca protestu w Sejmie

Aż 62 proc. Polaków uważa, że protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie powinien się zakończyć. To zaskakujące, bo jeszcze tydzień temu wyglądało to zupełnie inaczej.

Share
Najnowszy sondaż. Polacy chcą końca protestu w SejmieŹródło: PAP
d1ajetq

W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster padło pytanie: "Czy uważasz, że po podniesieniu renty socjalnej oraz przedstawionych rządowych propozycjach dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osoby prowadzące w Sejmie protest powinny go zakończyć?".

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało aż 31 proc. Polaków, a kolejne 31 proc. oceniło, że "raczej tak".

Koniec protestu jako zły pomysł uznało z kolei 38 proc. ankietowanych. Wśród nich "zdecydowanie nie" odpowiedziało 26 proc., a "raczej nie" 12 proc. respondentów.

d1ajetq

Badanie zostało przeprowadzone dla "Wiadomości" TVP w dniach 17-18 maja na próbie 1083 dorosłych obywateli RP.

Polacy zmieniają zdanie

Wyniki sondażu zaskakują. O ocenę protestu osób niepełnosprawnych pracownia Ariadna pytała Polaków na zlecenie Wirtualnej Polski w dniach 11-14 maja.

Wtedy kontynuowanie manifestacji w Sejmie pozytywnie oceniało jeszcze 54 proc. ankietowanych. 21 proc. było temu przeciwnych, a 25 proc. nie miało zdania.

Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów trwa od 18 kwietnia. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie" w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Zobacz także: Tomasz Komenda o uniewinnieniu. "Będziemy żądać 10 mln zł odszkodowania

Co proponuje PiS?

Protestujący uważają, że dotychczas zrealizowano tylko jeden z ich postulatów. Chodzi o podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z ustawą, którą podpisał już prezydent, renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.

d1ajetq

Prezydent podpisał również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zdaniem autorów ustawy (posłowie PiS) spełnia ona jeden z postulatów protestujących w Sejmie i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ajetq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ajetq
d1ajetq
Więcej tematów