Najnowszy sondaż. "Dobra zmiana" nie taka dobra
Najnowszy sondaż i jego wyniki nie przypadną do gustu rządzącym. Jak wynika z badania, Polacy w rządach PiS i prezydenturze Andrzeja Dudy nie widzą zmiany na lepsze.
Najnowszy sondaż przeprowadziła pracownia Ipsos na zlecenie portalu OKO.press w dniach od 10 do 12 lutego. W badaniu udział wzięło 1014 dorosłych Polaków. Sondaż został przeprowadzony metodą CATI - wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.
Najnowszy sondaż. "Dobra zmiana" w oczach Polaków
Wyniki sondażu jasno wskazują, że w "dobrą zmianę" PiS wierzy zaledwie 35 proc. społeczeństwa, z kolei zmianę na gorsze dostrzega aż 52 proc. respondentów. 9 proc. badanych nie widzi żadnych zmian w życiu Polaków. Pozostałe osoby nie mają zdania.
Jak podkreśla OKO.press, wyniki zaczynają coś mówić dopiero po zestawieniu ich z wcześniejszymi sondażami, które przeprowadzane są od 2016 roku. "Pytanie o 'dobrą zmianę' powtarzaliśmy regularnie aż do maja 2019, wracamy do niego teraz, po 19 miesiącach przerwy" - zaznacza serwis.
Niepokojący sondaż dla PiS. Adam Bielan tłumaczy
Według danych z sondażu z 2016 roku w "dobrą zmianę" wierzyło 39 proc. respondentów. To niewiele więcej niż w najnowszym sondażu Ipsos. Sporą różnicę widać jednak wśród tych ankietowanych, którzy uważają, że życie w Polsce zmieniło się na gorsze. W 2016 roku taką odpowiedź zaznaczyło 42 proc. badanych. To o 10 pp. mniej niż w 2021 roku. W pierwszym badaniu aż 22 proc. respondentów uważało, że nie zmieniło się nic.
Najnowszy sondaż. "Dobra zmiana" bez zaufania? Zaskakuje polska wieś
Badania prowadzone na przestrzeni lat na zlecenie OKO.press wskazują na trzy etapy zmian w podejściu Polaków do rządów Prawa i Sprawiedliwości:
- rok 2016 i pierwsza połowa 2017 roku - minimalna dominacja odrzucenia "dobrej zmiany",
- druga połowa 2017 roku, a także lata 2018, 2019 i część 2020 roku - akceptacja rządów PiS,
- druga połowa 2020 roku oraz początek 2021 roku - załamanie nadziei na "dobrą zmianę" PiS.
"Pandemia zachwiała optymizmem społecznym, PiS sięgnął po agresywne i skrajne formy propagandy, zacieśniając ideowy związek z Kościołem, zaostrzenie prawa aborcyjnego pokazało bezwzględność i anachroniczność formacji Kaczyńskiego" - czytamy w komentarzu do najnowszego sondażu Ipsos.
Jak wynika z badania, nadzieję na "dobrą zmianę" PiS widzą jeszcze osoby w wieku 60+ (52 proc.). Zmianę na gorsze dostrzega 36 proc. respondentów z tej grupy. Zdecydowanie gorzej dla PiS wypowiedziała się grupa osób w wieku od 18 do 29 lat. Tylko 13 proc. badanych dostrzega tu zmianę na lepsze. Pogorszenie życia dostrzega aż 71 proc. ankietowanych.
Wyniki sondażu wskazują nam także dysproporcje ze względu na wykształcenie oraz miejsce zamieszkania. Ja wynika z najnowszego sondażu, "dobra zmiana" wciąż przeważa u osób z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym. Osoby z wyższym wykształceniem nie są zadowolone z rządów PiS.
Wiara w "dobrą zmianę" słabnie też wraz z wielkością danej miejscowości. O ile na wsi pozytywnych i negatywnych ocen jest niemalże tyle samo (43:42 proc. na korzyść "dobrej zmiany" - red.), tak w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców zmiany na lepsze widzi 26 proc., a na gorsze aż 71 proc. respondentów.
Źródło: OKO.press