Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż dla WP. PiS wciąż na czele. Zmiana wicelidera

Najnowszy sondaż United Survey przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski pokazuje, że Polacy wciąż najchętniej głosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Zmiana nastąpiła natomiast na fotelu wicelidera stawki.
Share
Najnowszy sondaż dla WP. PiS wciąż na czele. Zmiana wicelidera
Najnowszy sondaż dla WP. PiS wciąż na czele. Zmiana wicelideraŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d33kzfj

Z najnowszego sondażu Unisted Survey dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, to zwyciężyłoby je Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie rządząca partia zdobyłaby 33 proc. głosów. To o pół pkt. proc. więcej niż w podobnym badaniu przeprowadzonym przed dwoma tygodniami. Większa zmiana dotyczy drugiej pozycji na politycznym podium.

Drugą siłą polityczną w nowo wybranym Sejmie byłoby według sondażu ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, na które głos oddałoby 17,7 proc ankietowanych. To o 3,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Tym samym partia ta wyprzedziłaby Koalicję Obywatelską, której poparcie wyniosło 17,5 proc. (spadek o niecałe 2 pkt proc.).

W sejmowych ławach zasiedliby jeszcze posłowie Lewicy, na którą głosy oddałoby 9,6 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Nad progiem wyborczym znalazłyby się jeszcze Konfederacja i PSL-Koalicja Polska. Na oba ugrupowania zagłosowałoby po 5,3 proc. respondentów. 11,6 proc. badanych nie wskazało żadnej partii.

Nowe obostrzenia. Nauczanie hybrydowe w dwóch województwach. Komentarz eksperta

Najnowszy sondaż dla WP. Zjednoczona Prawica bez Porozumienia?

Ankieterzy United Survey zapytali również Polaków o alternatywny scenariusz dla wyborów parlamentarnych. Zakładał on odłączenie się Porozumienia od Zjednoczonej Prawicy i budowę szerszego bloku Koalicji Polskiej z Jarosławem Gowinem i konserwatywnymi posłami Platformy Obywatelskiej.

d33kzfj

W tym hipotetycznym układzie zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, składająca się z polityków PiS i Solidarnej Polski. Zagłosowałoby na nią 34,8 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,2 proc. Na najniższym stopniu podium badani umieścili Polskę 2050 Szymona Hołowni - 12,1 proc głosów. Koalicja Polska w nowej wersji (w skład której weszłyby: Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Gowin i konserwatywni posłowie z PO) zdobyłaby 11,6 proc. głosów. Na Lewicę zgłosowałoby 8,7 proc. wyborców, a Konfederacja znalazłaby się poza Sejmem z poparciem 4,8 proc.

Najnowszy sondaż dla WP. Ponad połowa Polaków poszłaby do urn

Z sondażu wynika również, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 55,3 proc. Na pytanie o udział w ewentualnych wyborach odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 31,9 proc. ankietowanych, a 23,4 proc. respondentów wybrało odpowiedź "raczej tak". Niechęć do udziału w wyborach zadeklarowało 39,3 proc badanych, z których 20,4 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie" nie.

Sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzony został 5 marca, metodą CATI, na grupie tysiąca dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33kzfj

Podziel się opinią

Share
d33kzfj
d33kzfj
Więcej tematów