Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż dla WP. Jarosław Kaczyński ma powód do radości

Z najnowszego sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie redakcji Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 21 marca, Polacy najchętniej zagłosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość. Za partią Jarosława Kaczyńskiego uplasowała się Koalicja Obywatelska. Podium zamyka Polska 2050.

Jarosław Kaczyński z PiSJarosław Kaczyński z PiSŹródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI
d39y1lv
d39y1lv

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 21 marca wygrałaby je Zjednoczona Prawica - wynika z najnowszego sondażu United Survey dla WP.

33,2 proc. ankietowanych zadeklarowało oddanie głosu na to ugrupowanie polityczne. Przypomnijmy, że w podobnym badaniu wykonanym przed dwoma tygodniami, partia Jarosława Kaczyńskiego także zdobyła pierwsze miejsce, uzyskując 33 proc. głosów.

Podobny wynik PiS uzyskał w sondażu przeprowadzonym zarówno na początku, jak i końcu lutego. Wtedy na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33,5 proc. ankietowanych. PiS niezmiennie prowadzi. Z czołówki partii prezesa Jarosława Kaczyńskiego nie zdołała wyrzucić nawet gorąca dyskusja wokół Daniela Obajtka, który w dalszym ciągu tłumaczy się z doniesień medialnych dotyczących m.in. pokaźnej liczby jego nieruchomości.

d39y1lv

Najnowszy sondaż dla WP. W Sejmie nie tylko PiS

Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska. 18,5 proc respondentów zadeklarowało oddanie głosu na tę partię. Natomiast trzecią siłą polityczną w kraju byłyby ruch Szymona Hołowni. 13,2 proc. ankietowanych wspiera Polskę 2050.

W Sejmie zasiedliby także posłowie Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Partia Razem). Z sondażu wynika, że na to ugrupowanie zagłosowało 9,3 proc. ankietowanych.

Tuż nad progiem wyborczym znalazła się także Konfederacja (KORWiN i Ruch Narodowy) uzyskując 6,5 proc. głosów oraz PSL - Koalicja Polska. Na tę partię oddanie swojego głosu deklaruje 6,3 proc. ankietowanych.

Z sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie WP wynika, że 12,9 proc. ankietowanych nie wie, na kogo zagłosowałoby w wyborach do Sejmu.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Zobacz też: Kandydat PiS na RPO ujawnił plan. Niektórych Bartłomiej Wróblewski zaskoczy

Najnowszy sondaż dla WP. Frekwencja

Z sondażu wynika także, że gdyby wybory do Sejmu odbył się w najbliższą niedzielę, to wzięłoby w nich udział 46,9 proc. ankietowanych. Na pytanie o udział w wyborach odpowiedź "zdecydowanie tak" udzieliło 36,6 proc. respondentów. Natomiast 10,3 proc. przekazało, że "raczej tak".

d39y1lv

47,5 proc. badanych wyraziło niechęć do udziału w wyborach, z czego 23,9 proc. przekazało, że "zdecydowanie nie" oddałoby swojego głosu. Natomiast 5,6 proc. respondentów nie jest jeszcze zdecydowana w tej sprawie.

Sondaż United Survey wykonany na zlecenie Wirtualnej Polski został przeprowadzony 19 marca metodą CATI na grupie tysiąca dorosłych Polaków.

sondaż WP
Źródło: WP

PiS zaprezentuje Nowy Ład. "Program jednej partii"

Gdyby wybory odbywały się w tę niedzielę, a PiS zdobyłoby większość, to partia rządząca mogłaby przez dłuższy czas kontynuować założenia Nowego Ładu. Program, o którym tak głośno mówi ugrupowanie polityczne Jarosława Kaczyńskiego, miał zostać zaprezentowany w ten weekend.

d39y1lv

W czwartek poinformowano jednak o przełożeniu zaplanowanej na sobotę prezentacji Nowego Ładu. Anita Czerwińska, rzeczniczka PiS, przekazała, że aktualnie dla rządu oraz partii ważniejsza jest walka z pandemią COVID-19.

Wcześniej politycy PiS zapowiadali, że Nowy Ład będzie się składać z takich obszarów jak: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przekazał w Programie III Polskiego Radia, że niewykluczone jest to, że Nowy Ład zaprezentowany zostanie w drugiej połowie kwietnia.

Polityk dodał, że jest to "program jednej partii - Prawa i Sprawiedliwości" i dodał, że w związku z tym nie trzeba przeprowadzać konsultacji z koalicjantami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39y1lv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39y1lv
Więcej tematów